Polskie filmy nominowane do 31. Europejskich Nagród Filmowych

15 grudnia w Sewilli zostaną ogłoszeni laureaci Europejskich Nagród Filmowych. 10 listopada, podczas Festiwalu Filmowego w Sewilli, współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy „Zimna wojna” i „Jeszcze dzień życia” mają szanse na statuetki.  

10 listopada, podczas Festiwalu Filmowego w Sewilli, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej „Zimna wojna” została nominowana do Europejskich Nagród Filmowych aż w 5 kategoriach. Filmw reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał nominacje do Europejskich Nagród Filmowych (EFA) w kategoriach najlepszy:

  • film europejski,
  • reżyser (Paweł Pawlikowski),
  • scenariusz (Paweł Pawlikowski ),
  • aktorka (Joanna Kulig),
  • aktor (Tomasz Kot).

Poprzedni film reżysera, „Ida”, był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w 4 kategoriach. Ostatecznie otrzymał 5 nagród dla najlepszego europejskiego filmu, reżysera, scenarzysty, autora zdjęć i nagrodę publiczności. Producentem obu filmów jest Opus Film.

Na planie „Zimnej wojny”

„Jeszcze dzień życia” nominowany w kategorii najlepszy europejski film animowany

Wcześniej Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje w kategorii najlepszy europejski film animowany. Wśród 5 tytułów znalazła się polska międzynarodowa koprodukcja współfinansowana przez PISF – „Jeszcze dzień życia” Raula de la Fuente i Damiana Nenowa.

31. Europejskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone 15 grudnia 2018 roku w Sewilli.

Pełna lista nominacji: www.europeanfilmawards.eu/en_EN/nomination-current.


12.12.2018