Polskie filmy nominowane do Nagród Goya

12 grudnia Hiszpańska Akademia Sztuki Filmowej ogłosiła listę nominowanych do Nagród Goya. „Zimna wojna” i „Jeszcze dzień życia” powalczą o statuetkę w kategoriach Najlepszy film europejski oraz Najlepszy film animowany. 33. ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 2 lutego 2019 roku.

Hiszpańskie Oscary

Nagrody Goya to najważniejsze nagrody filmowe przyznawane przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej od 1987 roku. Wśród tegorocznych nominowanych znalazły się aż dwa polskie filmy.

„Zimna wojna”

Film Pawła Pawlikowskiego został nominowany w kategorii Najlepszy Film  Europejski. O nagrodę rywalizuje między innymi z zeszłorocznym kandydatem do Oscara, „Nicią widmo” Paula Thomasa Andersona. W 2015 roku w tej samej kategorii zwyciężył poprzedni film Pawlikowskiego, „Ida”.

„Jeszcze dzień życia”

Film Damiana Nenowa (Polska) i Raúla de la Fuente (Hiszpania) został nominowany w kategorii Najlepszy Film Animowany. „Jeszcze dzień życia” jest międzynarodową koprodukcją opartą na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego. Film był pokazywany między innymi w Cannes i Annecy. W San Sebastian otrzymał nagrodę publiczności oraz nagrodę za najlepszy scenariusz.

33. ceremonia wręczenia nagród Goya odbędzie się 2 lutego 2019 roku.

Zarówno „Zimna wojna” jak i „Jeszcze dzień życia” nominowane są też do Europejskiej Nagrody Filmowej. Laureatów poznamy 15 grudnia.

Więcej informacji o nagrodach na stronie: premiosgoya.academiadecine.com.


12.12.2018