Wielki sukces! 5 polskich nominacji do Oscarów!

Twórcy nominowanych do Oscarów filmów zaraz po ogłoszeniu werdyktu Amerykańskiej Akademii Filmowej, Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Wśród ogłoszonych 15 stycznia nominacji do 87. nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej znalazły się aż trzy polskie filmy: „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego oraz „Joanna” Anety Kopacz. Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obrazy powalczą o Oscara w kategoriach: Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepsze Zdjęcia oraz Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Nominację do Oscara w kategorii Najlepsze Kostiumy otrzymała polska kostiumolog Anna Biedrzycka-Sheppard.

„Ida”, „Joanna” i „Nasza klątwa” nominowane do Oscarów

W tym roku aż trzy polskie produkcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zostały nominowane do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz Najlepsze Zdjęcia o Oscara powalczy „Ida” Pawła Pawlikowskiego. W kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny nominacje otrzymali Aneta Kopacz za film „Joanna” oraz Tomasz Śliwiński i Maciej Ślesicki za film „Nasza klątwa”.  

Anna Sheppard nominowana za kostiumy

Nominację do Oscara w kategorii Najlepsze Kostiumy otrzymała polska kostiumolog Anna Biedrzycka-Sheppard za film „Czarownica” w reżyserii Roberta Stromberga. Jest to już trzecia nominacja Anny Sheppard do Oscara. Wcześniej otrzymała nominacje za filmy „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga (1994) i „Pianista” (2003) w reżyserii Romana Polańskiego.

Agnieszka Odorowicz: To wielki dzień dla polskiego kina

– To wielki dzień dla polskiego kina. Większego prezentu na dzięsięciolecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej być nie mogło. Jestem bardzo dumna z polskich twórców i producentów. Ten bezprecedensowy sukces może sprawić, że również inne polskie filmy będą zauważane na świecie. Jesteśmy przygotowani na dalszy etap kampanii promocyjnej polskich filmów nominowanych do Oscarów – mówiła po ogłoszeniu nominacji do Oscarów dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz. 

Nominacje w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny

 • „Ida”, reż. Paweł Pawlikowski (Polska)
 • „Lewiatan”, reż. Andriej Zwiagincew (Rosja)
 • „Mandarynki”, reż. Zaza Urushadze (Estonia)
 • „Timbuktu”, reż. Abderrahmane Sissako (Mauretania)
 • „Dzikie historie”, reż. Damián Szifrón (Argentyna)

Nominacje w kategorii Najlepsze Zdjęcia

 • „Ida” – Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski
 • „Birdman” – Emmanuel Lubezki
 • „Niezłomny” – Roger Deakins
 • „Grand Budapest Hotel” – Robert D. Yeoman
 • „Mr. Turner” – Dick Pope

Nominacje w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny

 • „Joanna”, reż. Aneta Kopacz
 • „Nasza klątwa”, Tomasz Śliwiński i Maciej Ślesicki
 • „Crisis Hotline: Veterans Press 1 „, Ellen Goosenberg Kent i Dana Perry
 • „The Reaper (La Parka)”, reż. Gabriel Serra
 • „White Earth” reż. Christian Jensen

   Polsko-duńska koprodukcja ze wsparciem PISF

    

   „Ida” jest polsko-duńską koprodukcją, która została zrealizowana przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Duński Instytut Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy oraz Program MEDIA 2007-2013.

   Kolejny sukces „Idy”

    

   Nominacja do Oscara jest kolejnym zagranicznym sukcesem filmu Pawła Pawlikowskiego. W 2014 roku „Ida” zdobyła m.in. 5 Europejskich Nagród Filmowych ( w tym dla najlepszego filmu), Nagrodę Parlamentu Europejskiego LUX, nagrody amerykańskich krytyków filmowych, ASC Spotlight Award, Nagrodę Jury FIPRESCI w sekcji Special Presentations na 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Film wygrał festiwale filmowe w Londynie, Wiesbaden, Gijon, Mińsku, był nominowany do wielu nagród m.in Złotych Globów, BAFTA i BIFA.

   „Nasza klątwa”

    

   „Nasza klątwa” stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). W filmie ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą oraz stopniowego dostosowywania się do nowej sytuacji. Etiuda szkolna zrealizowana w Warszawskiej Szkole Filmowej i współfinansowana przez PISF już wcześniej była doceniana na zagranicznych festiwalach. Film otrzymał nagrody m.in. na festiwalach w Lizbonie, Sheffield, Aspen, Monterrey, Olten i Londynie.

   „Joanna”

    

   Do tej pory portret dokumentalny Joanny Sałygi, młodej matki i autorki bloga Chustka, która walczy ze śmiertelną chorobą, został wyróżniony m.in. na: MFFD w Jihlavie, DOK.Leipzig, Los Angeles Movie Awards 2014, MFFD DocsBarcelona, Palm Springs International Shortfest czy Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Produkcja została zrealizowana przez Wajda Studio w ramach współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej programu Dok Pro.

   10 lat sukcesów polskiego kina

   Od powstania PISF w 2005 roku polskie filmy zdobyły trzy nominacje do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny – w 2008 roku „Katyń” Andrzeja Wajdy, w 2012 roku „W ciemności” Agnieszki Holland i w 2015 roku „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Polacy zdobyli też trzy nominacje w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny – w 2010 roku „Królik po berlińsku” Barta Konopki oraz w 2015 „Joanna” Anety Kopacz i „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego. W 2008 roku polsko-brytyjski „Piotruś i wilk” w reżyserii Suzie Templeton zdobył Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany. Dwie nominacje do Oscara dla „Idy” zostały poprzedzone zdobyciem pięciu Europejskich Nagród Filmowych w grudniu 2014.

   Rozdanie nagród 22 lutego

   87. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 22 lutego 2015 roku w Los Angeles.

    

   Strona Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej www.oscars.org

   15.01.2015