Polskie filmy nominowane do Silver Eye 2015

27 października rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. W ramach festiwalu odbędzie się 12. edycja targów East Silver Market, gdzie po raz siódmy przyznawane są nagrody Silver Eye dla najlepszych dokumentów ze Środkowej i Wschodniej Europy. O miano laureata tegorocznych nagród Silver Eye powalczy w tym roku 8 polskich produkcji.
Od 2009 roku na East Silver Market przyznawane są nagrody Silver Eye. Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. Rozdanie Silver Eye odbędzie jak zawsze w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, a wśród 30 nominowanych filmów jest 8 dokumentów zrealizowanych przez polskich twórców, w tym tytuły współfinansowane przez PISF.

Polskie filmy nominowane do Silver Eye 2015

  • „Figura” reż. Katarzyna Gondek
  • „Budzik” reż Piotr Małecki
  • „Ślimaki” reż. Grzegorz Szczepaniak
  • „AGFA 1939. Podróż w czasy wojny” reż. Michał Wnuk
  • „Casa Blanca” reż. Aleksandra Maciuszek
  • „Koniec świata” reż. Monika Pawluczuk
  • „Pawel i Wawel” reż. Krzysztof Kaczmarek
  • „K2. Dotknąć nieba” reż. Eliza Kubarska

East Silver to targi filmowe z otwartą dla szerokiej publiczności wideoteką online, która ponadto jest dostępna przez cały rok dla zarejestrowanych profesjonalistów. Uczestnicy targów otrzymują również obszerny drukowany katalog, który stanowi niezbędne źródło informacji o najnowszych produkcjach dokumentalnych ze Środkowej i Wschodniej Europy.

Nagrody dla polskich filmów

W ubiegłych latach polskie filmy były licznie reprezentowane na East Silver Market, a co więcej, wiele z nich otrzymało nagrody Silver Eye. W 2009 roku „Sześć tygodni ” Marcina Janosa Krawczyka zwyciężyło w kategorii krótkiego metrażu, a „Królik po berlińsku” Bartka Konopki – w kategorii średniego metrażu. Wyróżnienie w kategorii długiego metrażu otrzymał film „Bocznica” Anny Kazejak. Rok później za najlepszy film krótkometrażowy uznany został obraz „Takie życie” Daniela Zielińskiego, a za najlepszy film długometrażowy – „Koniec Rosji” Michała Marczaka. Wyróżnienia powędrowały do filmów „Praca Maszyn” Michała i Macieja Mądrackich oraz Gillesa Lepore’a oraz „Krajobraz nizinny z kołyską” Arkadiusza Biedrzyckiego.

W 2012 roku film „Wytnij-Wklej” Rafała Samusika nagrodzono jako najlepszy dokument krótkometrażowy, a jako najlepszy film średniometrażowy nagrodzono film „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego. W 2013 roku za najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych jury uznało „Sceny sprzed” Aleksandry Maciuszek. Nagrodzono wówczas także współfinansowany przez PISF film „Joanna” w reżyserii Anety Kopacz w konkursie średniometrażowych filmów dokumentalnych. „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego otrzymała Wyróżnienie Specjalne Nagrody Silver Eye. Podczas ubiegłorocznej, 18. edycji festiwalu w Jihlavie za najlepszy film krótkometrażowy uznano „Odwiedziny” Mateja Bobrika. Wyróżnienie specjalne otrzymał wówczas współfinansowany przez PISF pełnometrażowy film „Gottland” zrealizowany przez czeskich i słowackich twórców na podstawie książki Mariusza Szczygła.

Więcej informacji: www.eastsilver.net.

05.10.2015