Polskie filmy podróżują po światowych festiwalach

Do końca 2008 r. aż siedem polskich filmów będzie pokazanych na ważnych światowych festiwalach, m.in. w Wenecji, Montrealu, Toronto, Tokio, Pusan oraz Mar del Plata.

 

Już 3 września, podczas najbliższego MFF w Wenecji, w prestiżowej sekcji Venice Days pokazana zostanie „Rysa” w reżyserii Michała Rosy. Miesiąc później film Rosy zostanie zaprezentowany na MFF w Pusan, jednym z najważniejszych festiwali filmowych w Azji.

Po całym świecie podróżują „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego pokazywane na otwarcie ważnej sekcji MFF w Cannes, Quinzaine des réalisateurs. W najbliższym czasie film będzie wyświetlany m.in. na prestiżowych festiwalach w Toronto, Tokio, Mar del Plata, Nowym Jorku, Chicago i Tajwanie.

Lista polskich produkcji, jakie będzie można obejrzeć na największych światowych festiwalach, jest znacznie dłuższa. Uhonorowane ostatnio Srebrnym Lampartem na MFF w Locarno „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej będą pokazywane w najbliższym czasie na MFF w Toronto, w sekcji Contemporary World Cinema. W sekcji Discovery prezentowana będzie koprodukcja „Tulpan” w reżyserii Sergieja Dworcewoja, nagrodzona już w tym roku m.in. Grand Prix na festiwalu w Cannes (sekcja Un Certain Regard) oraz Grand Prix Sekcji East of the West na MFF w Karlowych Warach.

„33 sceny z życia” pokazane zostaną także w sekcji World Cinema na MFF w Pusan. W tej samej sekcji zaprezentowane zostaną „Lekcje Pana Kuki” Dariusza Gajewskiego oraz wspomniana już „Rysa”.

 

Widzowie trwającego właśnie MFF w Montrealu obejrzą natomiast „Katyń” Andrzeja Wajdy, prezentowany w sekcji Mistrzowie Kina, oraz „Wszystko będzie dobrze” w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego – w Panoramie Filmów Świata.

Projekcje na prestiżowych festiwalach to nie jedyny przejaw obecności polskich filmów na świecie. Wspierając promocję kina polskiego, PISF współorganizuje tej jesieni dwa ważne przeglądy filmów twórców Polskich w Nowym Jorku: Andrzeja Wajdy w Lincoln Center oraz Agnieszki Holland w Museum of Modern Art. Retrospektywy Wajdy i Holland będą kompletnymi przeglądami twórczości dwojga wybitnych reżyserów, odbędą się w najbardziej liczących się ośrodkach kulturalnych Nowego Jorku. W listopadzie będzie też duża retrospektywa filmów polskich na MFF Mar del Plata.

PISF włącza się też w promocję zagraniczną polskich filmów na prestiżowych targach filmowych. Weźmie udział w tzw. umbrella stand, stoisku organizowanym pod skrzydłami programu European Film Promotion na najbliższym festiwalu w Toronto oraz American Film Market w Los Angeles w listopadzie.

29.08.2008