Polskie filmy w Cottbus

15 polskich filmów zostanie pokazanych podczas 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus, który potrwa do 6 listopada 2011. 13 z nich jest współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkurs Główny

W tym roku w Konkursie Głównym, w którym o główną nagrodę powalczą najlepsze pełnometrażowe obrazy, znalazły się trzy polskie filmy współfinansowane przez PISF: animacja „Crulic. Droga na drugą stronę” w reżyserii Ancy Damian, a także dwa fabularne debiuty: „Lincz” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza i „Ki” w reżyserii Leszka Dawida.

Polsko-niemiecki konkurs dla młodych filmowców

W kolejnej sekcji konkursowej U18 Polish-German Competition Youth Film, o nagrody rywalizują ze sobą pełno i krótkometrażowe filmy fabularne, animowane i dokumentalne zrealizowane przez debiutantów i studentów szkół filmowych z Polski i Niemiec. W tej kategorii zmierzą się trzy polskie filmy współfinansowane przez PISF: „Twist&Blood” Kuby Czekaja, „Sala Samobójców” Jana Komasy i pełnometrażowa animacja „Jeż Jerzy” Wojciecha Wawszyczka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka.

Sekcja Focus i Polskie Horyzonty

W sekcji Focus niemiecka publiczność obejrzy dwie produkcje współfinansowane przez PISF: fabułę „Księstwo” w reżyserii Andrzeja Barańskiego oraz krótkometrażowy dokument Piotra Złotorowicza „Smolarze”. W sekcji Polskie Horyzonty w tym roku znalazł się film Agnieszki Łukasiak „Dwa ognie”, który jest międzynarodową koprodukcją współfinansowaną przez PISF, a także fabuła „Sailor” w reżyserii Normana Leto i Leny Sułkowskiej.

Global East i National Hits

Podczas 21. edycji festiwalu w Cottbus w ramach sekcji Global East pokazane zostaną dwie koprodukcje współfinansowane przez PISF: „Stepy” w reżyserii w reżyserii Vanji d’Alcantary, „Robert Mitchum nie żyje” Oliviera Babineta i Freda Kihna, a także film „Wielki Tydzień” Andrzeja Wajdy. Tegorocznym polskim akcentem w sekcji National Hits, prezentującej filmy, które obejrzało najwięcej widzów, jest fabularny debiut Cezarego Pazury „Weekend”, współfinansowany przez PISF.

„Młyn i krzyż” na otwarcie festiwalu

21. festiwal w Cottbus rozpoczął się 1 listopada 2011 specjalnym pokazem polskiej produkcji współfinansowanej przez PISF – „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego. Impreza jest jednym z najważniejszych festiwali promujących kino wschodnioeuropejskie. Widzowie odwiedzający Cottbus mają okazję obejrzeć najlepsze filmy fabularne, dokumentalne i animacje, które powstają co roku w tym regionie. Festiwal potrwa do 6 listopada.

 

Więcej informacji na stronie: www.filmfestivalcottbus.de.

02.11.2011