Polskie filmy w Czechach

25 października rozpoczął się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie (Czechy). Imprezie towarzyszy 3 etap warsztatów Ex Oriente Films, przeznaczonych dla twórców filmów dokumentalnych.

Titanic w Jihlavie

Festiwal rozpoczęła gala, stylizowana na… ostatnie chwile na pokładzie Titanica. Organizatorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na katastrofalny stan finansowania festiwalu, jak i coraz większe trudności w zdobywaniu funduszy na kulturę w Czechach. Podczas uroczystego rozpoczęcia odbyło się wręczenie nagrody czeskiego oddziału HBO dla najlepszego czeskiego projektu filmu dokumentalnego. Otwarciu towarzyszyła także projekcja filmu „24 godziny w Czechach”, na który złożyły się  2-minutowe filmy autorstwa najbardziej znanych czeskich dokumentalistów. Wśród autorów filmu znaleźli się m.in. Jiří Krejčík, Helena Třeštíková i Filip Remunda.

Polskie filmy w konkursie

W programie festiwalu nie zabrakło polskich produkcji współfinansowanych przez PISF. Do najważniejszej festiwalowej nagrody – Silver Eye – nominowano w tym roku aż 5 polskich produkcji:

  • „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia
  • „Lekarze” Tomasza Wolskiego
  • „Kołysanka Phnom Penh” Pawła Kloca
  • „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego
  • „Paparazzi” Piotra Bernasia

Spotkanie z polskim reżyserem

Festiwal to także ogromna ilość wydarzeń towarzyszących projekcjom, takich jak wykłady, spotkania i dyskusje. Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie wykład mistrzowski (masterclass) Marcina Koszałki (28 października), twórcy m.in. dokumentu „Deklaracja nieśmiertelności”, nagrodzonego podczas 46. MFF w Karlowych Warach.

Warsztaty dla filmowców

Obok festiwalu w Jihlavie trwają warsztaty dla dokumentalistów Ex Oriente Films. W tej sesji towarzyszą im twórcy, uczestniczący w zajęciach East European Forum. Podczas ostatniego w tym roku etapu uczestnicy (producent i reżyser) przygotowują swoje projekty do pitchingu, który zakończy festiwal.

Polskie projekty, które wezmą udział w pitchingu w Jihlavie:

  • „Ewa” reż. Grzegorz Pacek, prod. Monika Braid (Braidmade Films, Wlk. Brytania)
  • „The Domino Effect” reż. Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera. Prod. Marta Golba (Otter Films)
  • „Baltoro Passage” reż. Eliza Kubarska, prod. Joanna Szymańska (Wajda Studio).

Spotkanie z współtwórcą festiwalu Hot Docs

Podczas zajęć Ex Oriente Films dokumentaliści z Europy wschodniej i środkowej spotykają się z przedstawicielami programów dotujących kino, programerami festiwali oraz uznanymi twórcami. Jednym z gości warsztatów podczas tej edycji jest Sean Farnel – wieloletni programmer festiwalu Hot Docs w Kanadzie. Podczas swojego wykładu pt. „Reality Hunger – The New, New Documentary” („Głód rzeczywistości – nowy, nowy dokument”) Farnel mówił o wzrastającym zainteresowaniu filmami dokumentalnymi w USA i Kanadzie, opowiadał także o przygotowaniu projektu do festiwalowych prezentacji.

Polski film wśród najlepszych

Wśród najlepszych filmów ostatniego sezonu Farnel wymienił „Koniec Rosji” Michała Marczaka. – Film obejrzałem w ubiegłym roku podczas festiwalu w Kopenhadze, w wideotece, na małym ekranie. Film bardzo mi się spodobał, wydał mi się naprawdę ciekawy. Spotkałem się z reżyserem i pogratulowałem filmu. „Koniec Rosji” został zgłoszony na nasz festiwal i otrzymał m.in. nagrodę przyznawaną przez innych reżyserów obecnych na Hot Docs – mówił Farnel. Film Michała Marczaka był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie potrwa do 30 października.

 

Więcej informacji: www.dokument-festival.com.

26.10.2011