Polskie filmy w Edynburgu

W dniach 1-12 kwietnia, już po raz piąty, w edynburskim kinie Filmhouse (88 Lothian Road, Edynbrug) odbywa się New Europe Film Festival. W tym roku pośród trzynastu filmów znalazły się cztery tytuły z Polski.

 

New Europe Film Festival (www.neweuropefilm.com), to festiwal filmowy poświęcony kinu z dwunastu nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Impreza chce przybliżyć szkockiej widowni realia życia i kulturę krajów z których pochodzą ich nowi sąsiedzi, a także zachęcić do dyskusji na temat dzisiejszego obrazu Europy. Festiwal stara się pokazać portret Nowej Europy, a w szczególności młodych ludzi z tego regionu.

 

Polskę reprezentują w tym roku nagrodzone w Gdyni „Erratum” Marka Lechkiego (Najlepszy Debiut), „Chrzest” Marcina Wrony (Srebrne Lwy), a także „Dom Zły” Wojciecha Smarzowskiego i „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka, który triumfował na 10. MFF Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2010 roku. Ta sekcja przygotowana została we współpracy z Kinoteka Polish Film Festival.

 

Na festiwalu pokazane zostaną także filmy z Czech, Słowacji, Bułgarii, Węgier, Słowenii i Rumunii, m.in głośne „Autobiografia Nicolae Caucescu” (reż. Andrei Ujica), „Bracia Kramazow” Petra Zelenki i „Protektor” Marka Najbrta.

 

Wszystkie filmy wyświetlane są w wersjach oryginalnych z angielskimi napisami. Recenzje dostępne są na stronie internetowej festiwalu. Bilety mozna kupić w przedsprzedaży na www.filmhousecinema.com, a także w kasach kin.

 

Informacja prasowa

04.04.2011