Polskie filmy w Karlowych Warach

 

Dziś rozpoczyna się 45. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. W Konkursie Głównym startuje „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali. Będzie to międzynarodowa premiera tego filmu. 

 

Już pod koniec kwietnia poinformowano o włączeniu do Konkursu Głównego filmu Pawła Sali. Organizatorzy festiwalu podkreślili, że jedną z głównych ról w filmie zagrał „utalentowany Filip Garbacz, nagrodzony wyróżnieniem specjalnym jury za rolę w filmie 'Świnki' podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu w Karlowych Warach”. W Konkursie Głównym obok polskiego filmu znalazły się tytuły m.in. z Rosji („Drugoje nebo” reż. Dmitri Mamulia), Argentyny („Dos hermanos” reż. Daniel Burman) oraz Iranu („Chiz-haie hast keh nemidani” reż. Fardin Saheb Zamani).

 

Pełna lista 12 filmów z Konkursu Głównego: www.kviff.com.

 

W konkursie Filmów Dokumentalnych obok „Przyrzeczonej” znalazły się dokumenty m.in. z Wielkiej Brytanii, Danii, Włoch i USA. Pełna lista 16 tytułów również znajduje się na stronach Festiwalu.

 

„Rewers” Borysa Lankosza znalazł się wśród dziesięciu europejskich filmów, które zostaną pokazane w sekcji Variety Critics' Choice na festiwalu w Karlowych Warach. Filmy do tej kategorii są nominowane przez krytyków magazynu Variety.

 

Ta kategoria jest jedną z najpopularniejszych na festiwalu – istnieje od 13 lat. Dziesięciu reżyserów z całej Europy prezentuje w niej swoje filmy, wyselekcjonowane przez krytyków branżowego magazynu Variety. Unijny program MEDIA wspiera imprezę wraz z członkami organizacji European Film Promotion (EFP).

 

Pozakonkursowa sekcja „2010. A Musical Odyssey” prezentuje 7 filmów tematycznie związanych z muzyką. Obok „Beats of Freedom” znalazły się w niej m.in. „Ride, Rise, Roar” z USA będący biografią muzyka Davida Byrne’a, „Beyond Ipanema” opowiadający o historii muzyki brazylijskiej czy „Oddsac” – impresja towarzysząca muzyce zespołu Animal Collective.

 

Podczas festiwalu swoją nagrodę Europa Cinemas Label przyzna europejskie zrzeszenie kin Europa Cinemas. Od 2003 członkowie tej organizacji podczas czterech międzynarodowych festiwali filmowych – w Cannes, Berlinie, Wenecji i Karlowych Warach nagradzają tytuły, które następnie mają szansę na szeroką dystrybucję kinową w Europie. Podczas MFF w Karlowych Warach zwycięski tytuł zostanie wybrany spośród filmów biorących udział w Konkursie Głownym oraz sekcji East of the West.

 

„Matka Teresa od kotów”, biorąc udział w Konkursie Głównym ma szansę na zdobycie tej nagrody.

 

W 2007 roku podczas festiwalu filmowego w Wenecji Europa Cinemas Label została przyznana filmowi „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego.

 

45. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlovych Varach odbędzie się w dniach 2-10 lipca 2010.

 

Prezentacje polskich filmów:

 

„Matka Teresa od kotów” – 6,7 lipca

„Rewers” – 4, 5 lipca

„Beats of Freedom. Zew wolności” – 3, 7, 10 lipca

„Przyrzeczona” – 5, 6 lipca

02.07.2010

Galerie zdjęć