Polskie filmy w konkursach 42. MFF w Montrealu

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej produkcje biorą udział w 42. Montreal World Film Festival.

„Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego w Konkursie Głównym

Wyprodukowany przez Wytwórnię Doświadczalną film „Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego znalazł się w Konkursie Głównym razem z 22 innymi tytułami.

Pokaz w Montrealu jest międzynarodową premierą filmu.

„Ułaskawienie” to osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

We wrześniu „Ułaskawienie” zostanie pokazane w Konkursie Głównym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Twórcy

Scenarzystą, reżyserem i jednym z producentów filmu jest Jan Jakub Kolski.

W głównych rolach zobaczymy: Grażynę Błęcką-Kolską, Jana Jankowskiego i Michała Kaletę. Autorem zdjęć jest Julian Kernbach. Za scenografię odpowiadają Paulina Korwin-Kochanowska, Urszula Korwin-Kochanowska, za kostiumy Monika Onoszko. Charakteryzację stworzyła Anna Nobel-Nobielska.

Film jest polsko-czesko-słowacką koprodukcją. Producentami filmu są łódzka firma Wytwórnia Doświadczalna oraz łódzko-wrocławska Centrala Distribution, którą tworzą Agnieszka Janowska oraz Paweł Kosuń. Czeskim koproducentem filmu jest Mimesis Film – Jan Macola, słowackim Marek Urban z Sentimental Film.

Obraz został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czeski Instytut Audiowizualny oraz Słowacki Instytut Audiowizualny oraz Eurimages. Koproducentami filmu są Odra-Film (Dolnośląski Konkurs Filmowy), Łódź Film Commission, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, TVP oraz Centrum Technologii Audiowizualnych (CETA), Magiclab, Mentes a.s. Wsparcie: Etno Cafe, Vitabri.

„Odnajdę cię” w Konkursie Debiutów

Film Beaty Dzianowicz „Odnajdę cię” zakwalifikował się do Konkursu Debiutów, w którym pokazywanych jest 19 filmów.

Opis filmu: Trwa policyjna obława na żołnierza, który ma na sumieniu niemal wszystkich członków swojego oddziału. Przestępcę udaje się zwabić w pułapkę, ale doświadczona policjantka Justa popełnia prosty błąd i ścigany wymyka się obławie. W konsekwencji uchybień, kobieta zostaje wysłana na przymusowy urlop. Ambicja dyktuje jej jednak inne rozwiązanie. Zamiast zająć się narastającymi problemami we własnej rodzinie, porzuca wszystko i wraca do miasteczka swojego dzieciństwa, gdzie dorastał również jej przeciwnik. Podczas gdy Justa szuka tropów, mogących doprowadzić ją do kryjówki przestępcy, on sam dociera do jej bliskich i porywa córkę policjantki – Lenę. Postawiona pod ścianą, szantażowana kobieta, by odzyskać swoje życie i uratować dziecko, będzie musiała popełnić przestępstwo, wystawiając na śmierć Grzegorza – ostatniego ocalałego z oddziału przestępcy. Próbując wybrnąć z sytuacji, policjantka rozpocznie morderczą grę z prześladowcą. Stawką w zaciętym pojedynku na spryt i intelekt będzie życie jej ukochanej córki.

Film 3 sierpnia wszedł na ekrany polskich kin. Pokazu w Montrealu jest jego światową premierą.

Twórcy

Autorką scenariusza i reżyserką filmu jest dokumentalistka i pedagog Beata Dzianowicz. W filmie wystąpili m.in. Ewa Kaim, Dariusz Chojnacki, Michał Żurawski, Piotr Stramowski i Mirosław Haniszewski. Autorem zdjęć jest Jacek Petrycki, za montaż filmu odpowiada Rafał Listopad, a za scenografię Agata Adamus. Autorką kostiumów jest Agnieszka Sobiecka. Kierownictwo produkcji – Agnieszka Wojdat.

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Koproducentem „Odnajdę cię” jest Instytucja Filmowa Silesia-Film. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za dystrybucję w Polsce odpowiada firma Kino Świat.

Polskie filmy w pozostałych sekcjach

W sekcji Focus on World Cinema widzowie zobaczą film „Autsajder” Adama Sikory, wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Niemiecko-polsko-belgijsko-izraelsko-francuska koprodukcja „Kichka Life is a Cartoon” w reżyserii Delfiny Jalowik zostanie pokazana w ramach sekcji dokumentalnej.

Podczas festiwalu filmów studenckich (25-29 sierpnia) w międzynarodowym konkursie filmów studenckich pokazana zostanie „Sprawa Rity G.” Darii Kopiec (produkcja WFDiF).

42. Montreal World Film Festival odbędzie się w dniach 23 sierpnia – 3 września 2018 roku. 


16.08.2018