Polskie filmy w konkursach Slamdance

Dwa filmy polskich twórców zostaną zaprezentowane w ramach konkursów Festiwalu Filmowego Slamdance.

Dokument i animacja w konkursach

W Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych znalazła się wyprodukowana przez Wajda Studio „Superjednostka” w reżyserii Teresy Czepiec.

Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera jako „maszyna do mieszkania”.  Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co trzecie piętro, więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się lub nie spełniają ich pragnienia. 762 drzwi do mieszkań i 762 historie. W filmie zostaje otwartych kilka z nich.

W Konkursie Krótkometrażowych Filmów Anarchistycznych znalazła się wyprodukowana przez Serafiński Studio animacja Joanny Marii Wójcik „Ta niesforna cielesność”.

Film opowiada o momencie w życiu nastolatka, w którym przestaje on być chłopcem, a staje się mężczyzną. Kroczy niepewnie przez nieznane terytorium swojej seksualności. Szczęśliwie znajduje dobrego przewodnika, który prowadzi go przez tę edukacyjną podróż. W jej trakcie bohater uczy się skomplikowanej natury emocji zwanej miłością.

Slamdance

Festiwal powstał jako konkurencja dla słynnego Sundance. Obie imprezy odbywają się w tym samym miejscu – Park City w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych – i mniej więcej w tym samym czasie. Prezentacja filmu w ramach Slamdance jest okazją do pokazania go środowisku twórców skupionych wokół amerykańskiego i światowego kina niezależnego.

22. festiwal Slamdance odbędzie się w dniach 22-28 stycznia 2016.

09.12.2015