Polskie filmy w Maroku

3 listopada 2011 w Maroku zakończyła się 3. edycja spotkań z filmem polskim „Otwórz oczy na polskie kino!”. Przegląd był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy w Maroku

3. edycja przeglądu polskich filmów „Otwórz oczy na polskie kino!” odbyła się w Meknes i Ifranie, które są ważnymi ośrodkami kulturalnymi w Maroku. Celem pokazów było przybliżenie marokańskim widzom polskich filmów, a w szczególności artystycznych dokonań obchodzącego Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych z Poznania. Pokazy objerzało kilka tysięcy widzów.

Pokazy, warsztaty, wykłady

Marokańska publiczność mogła zobaczyć w ramach przeglądu autorskie filmy animowane do muzyki klasycznej, animacje Roberta Turło, filmy Andrzeja Wajdy, Kasi Adamik, Michała Kwiecińskiego i Andrzeja Maleszki. Licealiści z Maknes wzięli udział w warsztatach animacji. Odbyły się również dwa wykłady „Krótka historia polskiego kina” i „Krótka historia polskiej animacji”, które poprowadził krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Pokazy polskich filmów w Afryce

Ambasada RP w Tunisie w listopadzie organizuje 16 pokazów filmów Andrzeja Wajdy w ośmiu tunezyjskich miastach. W stolicy tego kraju najmłodsi obejrzą także filmy z cyklu „Bajki i Baśnie Polskie” z TVSFA. W grudniu Ambasada RP w Rabacie w porozumieniu z Instytutem Francuskim w Dakarze postanowiła po raz pierwszy zorganizować takie wydarzenie także w Senegalu.

 

Przegląd powstał dzięki wsparciu Ambasady RP w Rabacie, Ambasady RP w Tunisie, Instytutu Francuskiego w Meknes, Instytutu Francuskiego w Dakarze i był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Informacja prasowa

04.11.2011