Polskie filmy w Mińsku

Polskie filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, zostaną pokazane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Listapad”, który odbędzie się w dniach 6-13 listopada 2015 w Mińsku.

„Demon” w konkursie głównym

W konkursie głównym weźmie udział 11 filmów. Jednym z nich jest „Demon” Marcina Wrony. Film, którego światowa premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, zdobył do tej pory nagrody m.in. na festiwalu w Austin, Hajfie i Sitges. Od 16 października film jest obecny na ekranach polskich kin.

„Bracia”, „Mów mi Marianna”, „Casa Blanca” w konkursie dokumentalnym

Trzy polskie produkcje dokumentalne: „Bracia”, „Mów mi Marianna”, „Casa Blanca” zakwalifikowały się i zostaną pokazane na festiwalu w Mińsku w konkursie filmów dokumentalnych. Wszystkie trzy filmy obecną są na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, gdzie zdobywają wiele nagród.

Premiera „Braci” Wojciecha Staronia odbyła się podczas festiwalu w Locarno, gdzie film wygrał sekcję Tydzień Krytyki Filmowej. „Bracia” wygrali również główną nagrodę Złotego Gołębia na 58. Festiwalu DOK Leipzig. Film opowiada historię braci, którym udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec, ogień i woda. Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w stalinowskim łagrze, w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce. Ich barwne życie składa się z nieustannych przeciwności losu, ale we dwóch, pomimo waśni i sporów potrafią je pokonywać.

Na festiwalu w Locarno nagrodzony został także dokument Karoliny Bielawskiej „Mów mi Marianna”, który otrzymał tam nagrodę Premio Zonta Club Locarno dla filmu, który porusza szczególne ważne sprawy społeczne. Film opowiada historię Marianny, która jest zmuszona wybierać między swoją seksualnością a rodziną, która nie potrafi jej zaakceptować. Film zdobył szereg nagród na Krakowskim Festiwalu Filmowym, wliczając w to nagrodę główną – Złoty Róg – w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych.

Z kolei „Casa Blanca” opowiada o Nelsie i jej synu Vladimirze, ubogich mieszkańcach portowego miasteczka na Kubie, którzy stają właśnie przed ważnymi decyzjami. Trzydziestokilkuletni chłopak z zespołem Downa był dotychczas wielkim utrapieniem dla swojej matki. Teraz, w obliczu jej choroby i niedołęstwa, to właśnie on musi przejąć domowe stery. W przeciwnym razie tych dwoje najbliższych sobie ludzi będzie musiało się rozstać. Film śledzi zmieniające się powoli relacje między dwojgiem bohaterów. „Casa Blanca” zdobyła m.in. nagrody na Krakowskim Festiwalu Filmowym – Srebrny Róg dla najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego i Złotego Lajkonika dla reżysera najlepszego filmu oraz nagrodę Silver Eye 2015 przyznaną podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. 

Filmy Szkoły Wajdy w konkursie

W konkursie Szkół Filmowych wezmą udział dwie produkcje wyprodukowane przez Szkołę Wajdy: „Wyspa” Natalii Krasilnikovej oraz „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka (wyróżnione ostatnio nagrodą Silver Eye 2015).

Polskie filmy w sekcjach pozakonkursowych

Na festiwalu w Mińsku poza konkursem pokazane zostaną także filmy: „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej oraz dokumenty: „Joanna” Anety Kopacz, „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak, „Koniec świata” Moniki Pawluczuk oraz „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.listapad.com

02.11.2015

Galerie zdjęć