Polskie filmy w programie 11. edycji Planete+ Doc

14 kwietnia w warszawskiej Kinotece odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 11. edycję festiwalu Planete+Doc. W programie wydarzenia znalazły się polskie filmy dokumentalne, które były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal odbędzie się w Warszawie oraz we Wrocławiu w dniach 8 – 18 maja 2014.

11. edycja

Spotkanie z dziennikarzami rozpoczął dyrektor festiwalu Artur Liebhart: – Już 11. raz będziemy polską publiczność przekonywać, że warto chodzić do kina na dokumentalne produkcje oraz, że mogą one z powodzeniem rywalizować pod względem emocji z filmami fabularnym.

„Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Badjao. Duchy z morza” w reżyserii Elizy Kubarskiej, weźmie udział w konkursie głównym Millenium oraz w konkursie Canon Cinematography Award. Będzie to jeden z pierwszych pokazów filmu na świecie. Kilka dni wcześniej dokument Elizy Kubarskiej pokazany zostanie na festiwalu Hot Docs w Toronto. Film opowiada o społeczności nomadów morza, ludzi-ryb – Badjao, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją, którzy do perfekcji opanowali sztukę free-divingu, potrafiąc wstrzymać oddech przez wiele minut.

 

– Film powstał w zasadzie w całości na morzu, w bardzo prymitywnych warunkach, ale efekt jest mam nadzieję bardzo dobry – opowiadała obecna na konferencji reżyserka filmu Eliza Kubarska. – Mam nadzieję, że razem z Piotrem Rosołowskim udało nam się uwiecznić kulturę „podwodnych ludzi”, której być może niedługo już nie będzie.

„Bard”, „Minkowski׀Saga”, „C.K.O.D. 2 – Plan Ewakuacji” w konkursie Nos Chopina

Trzy polskie dokumenty rywalizują w konkursie filmów muzycznych o nagrodę Nos Chopina. Film „Bard” Katarzyny Kościelak opowiada historię życia i twórczości Jacka Kaczmarskiego. Rafael Lewandowski w swoim filmie „Minkowski׀Saga” przybliża widzom losy francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego, który odkrywa w Warszawie fascynującą przeszłość swoich przodków. Ostatni z polskich filmów w tej kategorii to druga część dokumentu o polskiej grupie Cool Kids of Death. Reżyser Piotr Szczepański po 10 latach w „C.K.O.D. 2 – Plan ewakuacji” wraca do bohaterów swojego filmu „Generacja C.K.O.D.”. Filmy „Bard” i „C.K.O.D. 2″ były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy w konkursie Nagroda Magicznej Godziny ufundowanej przez PISF

W konkursie filmów średniometrażowych o Nagrodę Magicznej Godziny i 4000 euro, ufundowanej przez PISF, walczyć będą cztery polskie dokumenty: „C.K.O.D. 2 – Plan ewakuacji” Piotra Szczepańskiego, „Przywódcy” Pawła Ferdka, „Trzy kobiety” Anny Jadowskiej oraz „1989” Michała Bielawskiego. Dokument Pawła Ferdka opowiada o wyborach do samorządu uczniowskiego, które stają się numerem jeden w jednej z warszawskich szkół. Obraz pokazywany był na Polskim Festiwalu Filmów w Ameryce oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.

 

Film Anny Jadowskiej „Trzy kobiety” pokazuje obraz trzech kobiet w różnym wieku, które łączy miejsce zamieszkania – centrum Łodzi. Na przykładzie losów swoich bohaterek reżyserka pokazuje portret specyficznej dzielnicy w centrum miast, żyjącej życiem wiejskiej społeczności. Film Michała Bielawskiego „1989” relacjonuje stan ducha Polaków podczas wydarzeń Okrągłego Stołu przy pomocy oficjalnych i podziemnych archiwaliów, fotografii i zapisków obserwatorów zdarzeń.

 

Filmy C.K.O.D. 2 – Plan ewakuacji” Piotra Szczepańskiego, „Przywódcy” Pawła Ferdka i „Trzy kobiety” Anny Jadowskiej były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nowa sekcja festiwalu „Buntuję się więc jestem”

W ramach nowej sekcji Planete+Doc „Buntuję się więc jestem”,  pokazane zostaną polskie filmy: „Jestem Polakiem” Pawła Hejbudzkiego oraz film produkcji turecko-polskiej „Park” Doroty i Moniki Proby. Paweł Hejbudzki zrealizował swój film podczas Marszu Niepodległości. Reżyser, udając prawicowego aktora wszedł w środek marszu z kamerą by pokazać zachowania ludzi biorących udział w tym przejściu. Film „Park” przedstawia różnego rodzaju konflikty w tureckiej społeczności.

„25 lat minęło” – rocznica wydarzeń 1989 roku

W tej sekcji wyświetlone zostaną filmy „Moje 89 Pokolenie” Pawła Jóźwiak-Rodana, „Ostatki” Andrzeja Fidyka oraz polsko-niemiecka produkcja „Pierwszy dzień” Christine Jezior i Sabiny Kaluzy. Wszystkie filmy w tej kategorii przedstawiają różne wydarzenia toczące się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Pozostałe sekcje

W kategorii „Miasto jest nasze” widzowie zobaczą film „Neon” Erica Bednarskiego oraz ” Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” – dokument powstał w ramach międzynarodowego cyklu „Od świtu do zmierzchu”.
„Neon” opowiada historię warszawskich neonów oraz zwraca uwagę na wzrost ich popularności w ostatnim czasie. Widzowie będą mieli także okazję obejrzeć „Kabaret śmierci” Andrzeja Celińskiego, będący opowieścią o wojennych artystach żydowskiej pochodzenia. Dokument pokazywany będzie w kategorii „Planete+Doc Special”, w której znalazły się filmy trudne do jednoznacznej klasyfikacji, wymykające się kategorii „film dokumentalny”. W sekcji „Historie intymne” widzowie zobaczą „Śliniawkę” Marcina Walaszczyka. W kategorii „Cinephil Doc”, prezentującej dzieła największych reżyserów, pokazany zostanie słynny obraz Romana Polańskiego i Franka Simona „Weekend z mistrzem”, opowiadający historię mistrza świata w wyścigach samochodowych Jacka Stewarta.

Oki Doki

Akademia Planete+Doc – program edukacyjny festiwalu – działa już od dwóch lat. W tym roku powstała nowa sekcja Oki Doki skierowana do uczniów szkół podstawowych. W tej sekcji pokazany zostanie wspomniany wyżej film Pawła Ferdka „Przywódcy”. Organizatorzy maja nadzieję kontynuować projekt w trakcie pokazów filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży w trakcie całego roku szkolnego.

Retrospektywa filmów Jacka Bławuta

– Co roku staramy się przybliżyć widzom przynajmniej dwie sylwetki twórców dokumentalnych. W tym roku wybór padł na Michela Gondry’ego oraz Jacka Bławuta – opowiadała Weronika Adamowska. Retrospektywa polskiego reżysera obejmie filmy wyreżyserowane przez Jacka Bławuta,  obrazy zrealizowane przez jego uczniów, filmy w których wystąpił jako aktor oraz przy których pracował jako operator zdjęć. Po wybranych pokazach retrospektywy widzowie w Warszawie i Wrocławiu będą mieli okazję spotkać się z reżyserem i jego gośćmi: Markiem Koterskim, Tomaszem Wolskim, Maciejem Cuske oraz Jackiem Piotrem Bławutem. W ramach retrospektywy Jacka Bławuta zostanie pokazanych ponad 25 filmów. W Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu pokazane zostanie 7 tytułów z obszernego programu retrospektywy, a w ramach cyklu „PLANETE+ DOC Masters” po pokazie filmów „Wirtualna wojna” i „Cyrk Skalskiego” Jacek Bławut poprowadzi wykład mistrzowski

Polscy twórcy na festiwalu

Podczas 11. edycji Planete+Doc Film Festival pojawią się twórcy filmu „Badjao. Duchy z morza” – reżyserka Eliza Kubarska, producentka Monika Braid oraz operator Piotr Rosołowski; twórcy filmu „Bard” – Katarzyna Kościelak i Mirosław Chojecki. Swoją obecność na festiwalu zapowiedzieli reżyser, główny bohater i producentka filmu „Minkowski|Saga”: Rafael Lewandowski, Marc Minkowski i Joanna Fido. Na festiwalu pojawią się również: Paweł Jóźwiak-Rodan, Eric Bednarski, Andrzej Fidyk, Wojciech Ostrowski, Marek Łochwicki, Julia Groszek, Dorota Proba, Monika Proba, Paweł Ferdek, Wojciech Szczudło, Anna Jadowska, Agata Golańska, Michał Bielawski oraz Łukasz Borzęcki.

 

11. edycja festiwalu Planete+ Doc jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o programie festiwalu na stronie: planetedocff.pl.

 

Magdalena Wylężałek

14.04.2014