Polskie filmy w programie 13. Neisse Film Festival

13. Neisse Film Festival (Nyski Festiwal Filmowy) odbędzie się po raz trzynasty w dziesięciu miejscowościach na styku Polski, Czech i Niemiec w dniach 10-15 maja 2016 roku. W ramach festiwalu odbywającego się jednocześnie na terenie trzech państw, rozegrają się konkursy na najlepszy film: pełnometrażowy, krótkometrażowy oraz dokumentalny. Tegorocznym motywem przewodnim są „Mniejszości narodowe w Europie Wschodniej”.

Polskie akcenty na festiwalu

Polskie filmy w konkursie głównym, w jury którego zasiądzie m.in. polski reżyser Piotr Matwiejczyk, to: „Intruz” Magnusa von Horna, „Klezmer” Piotra Chrzana oraz „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego.

Do konkursu na najlepszy film dokumentalny, w jury którego zasiądzie m.in. prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej Paweł Kosuń zakwalifikowały się filmy: „Bracia” Wojciecha Staronia, „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, „Pielgrzym“ Pawła Jóźwiaka-Rodana i „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego. Pozakonkursowo zostaną pokazane kolejne dokumenty: „Przedpokój do raju” Bogdana Lęcznara i Doroty Petrus, „Amnezja” Jerzego Śladkowskiego oraz „(Nie)obecność” Magdaleny Łazarkiewicz.

W konkursie krótkiego metrażu znalazły się takie filmy, jak „Sposób naturalny” Agaty Wojcierowskiej, „Druciane oprawki” Bartosza Kędzierskiego, „Dotyk Wolności” Sardar Arshad Khan, „Lato miłości” Marcina Filipowicza oraz „Dawno temu na Śląsku” Tomasza Protokowicza. Polskim jurorem w tym konkursie jest Sabin Kluszczyński z Wrocławia, który jest też autorem tegorocznego trailera festiwalowego.

W ramach specjalnej sekcji pozakonkursowej „Mniejszości narodowe w Europie Wschodniej” pokazany zostanie szereg filmów fabularnych i dokumentalnych, odbędą się spotkania, wystawy oraz koncerty poświęcone tej tematyce. Polskie tytuły tej sekcji to: dokument „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki oraz fabuły: „Hanoi – Warszawa” Katarzyny Klimkiewicz, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego i „Moja krew” Marcina Wrony.

Tegoroczna retrospektywa poświęcona jest twórcom filmowym z Wrocławia, a w jej programie znajdą się następujące produkcje: „Baby Bump” Kuby Czekaja, „Welcome Homo” jurora festiwalu Piotra Matwiejczyka, dokument „Cicho pod prąd”, Tomasza Kycia i Roberta Żurka oraz jeden z pierwszych filmów Bodo Koxa „Marco P. i złodzieje rowerów”.

13. Neisse Film Festival

Otwarcie 13. Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 10 maja w teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Filmem otwierającym będzie niemiecki „24 Wochen” („24 tygodnie”) w reżyserii Anne Zohra Berrached, a uroczystość uświetni koncert zespołu „Pulsar Trio“.

Wyjątkową atrakcją festiwalu jest sekcja poświęcona historycznym filmom na taśmie 70mm. W czeskim Centrum Panorama w Varnsdorfie będzie można zobaczyć na ekranie o powierzchni 120 m2 11 filmów wyświetlanych z oryginalnych projektorów 70mm. Filmy na taśmie 70mm przestały być produkowane trzydzieści lat temu. Ale tytuły takie jak, „Ben Hur”, „E.T.”, czy „Oliver” do dzisiaj są niezapomnianym przeżyciem kinowym.

Festiwal zaprezentuje w sumie ponad 100 filmów, kilka koncertów i spotkań autorskich, a jego uwieńczeniem 14 maja będzie uroczyste rozdanie nagród w zgorzeleckim Domu Kultury. Rozdanie Nyskich Ryb uświetni EUROPERA, czyli znana w regionie trójnarodowa orkiestra młodzieżowa oraz pokaz filmów krótkometrażowych. Prezenterem tej uroczystości obok Jany Rupp, będzie aktor scen wrocławskich, Tadeusz Ratuszniak.

Na wszelkie pytanie dotyczące wydarzenia odpowiada Ola Staszel, ola.staszel@kunstbauerkino.de.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie www.neissefilmfestival.de.

04.05.2016