14. T- Mobile Nowe Horyzonty

W dniach 24 lipca – 3 sierpnia 2014 we Wrocławiu odbędzie się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.  Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy w konkursie międzynarodowym

Aż trzy polskie filmy znalazły się w tegorocznym programie Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty. Na poprzedniej konferencji organizatorzy ogłosili, że w konkursie pokazany zostanie film „Huba” w reżyserii Anny Sasnal i Wilhelma Sasnala. Do tego tytułu dołączyły dziś dwa nowe polskie filmy: współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Jak całkowicie zniknąć” Przemysława Wojcieszka oraz polsko-francuski pełnometrażowy debiut Marcina Dudziaka „Wołanie” zrealizowany na podstawie prozy Kazimierza Orłosia. W przypadku obu filmów będą to ich światowe premiery.

Polskie filmy w Konkursie Filmów o Sztuce

W tym konkursie znalazły się dwa polskie filmy: „Książę” Karola Radziszewskiego oraz „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz. Film „Książę” jest próbą spojrzenia na legendę Jerzego Grotowskiego przez pryzmat jego aktorów z zespołu Laboratorium. Z kolei „15 stron świata” jest portretem kompozytora i reżysera dźwięku, współtwórcy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia Eugeniusza Rudnika.

Polskie krótkie metraże

W konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych wystartuje przeszło 50 filmów. Wśród nich znalazły się animacja Tomasza Siwińskiego „Niebieski pokój” oraz „Fragmenty” Agnieszki Woszczyńskiej. Oba filmy, współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej były pokazywane podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. W tej sekcji pokazywany będzie również inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej „Wypadek drogowy”, nagrodzony na festiwalu w Rotterdamie, krótkometrażowy film „Wyspa” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz i Domingi Sotomayor. Pełna lista filmów jest dostępna tutaj.

Nowa sekcja Powiększenie

Nowa sekcja na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty skierowana jest do wrocławskiego środowiska filmowego i artystów sztuk wizualnych. Celem konkursu jest promocja twórców audiowizualnych z Wrocławia i Dolnego Śląska oraz ich integracja z polską i zagraniczną branżą filmową. W konkursie znalazło się 25 filmów w tym „Rwetes” wielokrotnie nagradzanego za film „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” Kuby Czekaja. Film znalazł się także w konkursie polskich filmów krótkometrażowych.

„Deep Love” w sekcji Panorama

W sekcji Panorama pokazywane są dzieła mistrzów współczesnego kina oraz filmy będące odkryciem na wielkich i małych festiwalach. W tym roku jako jedyny polski film zostanie pokazany w tej sekcji nagrodzony niedawno na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument Jana P. Matuszyńskiego „Deep Love”.

Polish Days

Polish Days – Polskie Dni to pitchingi i branżowe pokazy najnowszych polskich filmów oraz najważniejsze wydarzenie branżowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Jego celem jest zainteresowanie polskimi projektami międzynarodowej branży filmowej. 3. edycja Polish Days odbędzie się w dniach 30 lipca – 1 sierpnia. Polski Instytut Sztuki Filmowej jest współorganizatorem Polskich Dni wspólnie z Odra Film i Wrocław Film Commission. Więcej o tegorocznej edycji wydarzenia tutaj

Bilety

9 lipca ruszyła sprzedaż online biletów filmowych na stronie festiwalu www.nowehoryzonty.pl i w wyznaczonej kasie Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Pojedyncze bilety na seanse filmowe kosztują 20 zł (18 zł dla posiadaczy Karty Przyjaciel Kina). W przypadku zakupu biletów w pakiecie „10+” i „20+” cena biletu wynosi odpowiednio 17 i 16 złotych. W drugi weekend festiwalu (1-3 sierpnia) sieć T-Mobile przygotowała promocję dla swoich abonentów. Bilety będzie można nabyć online za 16 złotych. Bilety na seanse dla dzieci kosztują 10 złotych.

 

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 24 lipca – 3 sierpnia 2014 we Wrocławiu.

 

Więcej informacji: www.nowehoryzonty.pl.

 

Magdalena Wylężałek

24.07.2014