Polskie filmy w programie 16. Glasgow Film Festival

Współfinansowane przez PISF filmy „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej oraz „11 minut” Jerzego Skolimowskiego znajdą się w programie 16. Glasgow Film Festival. Impreza odbędzie się w dniach 17 – 28 lutego 2016 r.

„Moje córki krowy” w sekcji Window On The World

„Moje córki krowy” to ciepła, pozbawiona fałszu i tanich wzruszeń historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. Głównymi bohaterkami są: czterdziestoletnia, silna i samotna aktorka (Agata Kulesza), jej siostra, niestabilna emocjonalnie nauczycielka z pozornie poukładanym życiem (Gabriela Muskała) oraz dominujący ojciec (Marian Dziędziel), któremu nagła choroba żony i własne problemy zdrowotne stopniowo odbierają władzę nad życiem rodziny. Współfinansowany przez PISF film Kingi Dębskiej zostanie w Glasgow zaprezentowany wraz z 19 tytułami z całego świata w sekcji Window On The World. Pokazy filmu odbędą się 19 i 20 lutego. Reżyserka Kinga Dębska będzie gościem festiwalu, a film powalczy o Nagrodę Publiczności 16. GFF.

„11 minut” w sekcji CineMasters

Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu. Reżyserem i autorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski. Autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski. W filmie wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Agata Buzek, Jan Nowicki, Piotr Głowacki, Richard Dormer i Ifi Ude. Światowa premiera filmu odbyła się podczas 72. MFF w Wenecji. Współfinansowany przez PISF najnowszy film Jerzego Skolimowskiego zostanie zaprezentowany w Glasgow w sekcji CineMasters obok 13 produkcji, których autorami są m.in. Aleksander Sokurow, Peter Greenaway i Jacques Audiard. Pokazy filmu odbędą się 18 i 19 lutego.

Więcej informacji: www. glasgowfilm.org.

04.02.2016