Polskie filmy w programie 16. Millennium Docs Against Gravity

W tym tygodniu rozpoczyna się 16. edycja współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej wydarzenia – Millennium Docs Against Gravity. Festiwal odbędzie się w sześciu miastach Polski – po raz pierwszy w Katowicach dzięki współpracy z Silesia Film.

Polskie filmy w programie

W konkursie głównym o Nagrodę Banku Millennium – Grand Prix powalczy 13 tytułów w tym trzy filmy polskie: „In Touch” Pawła Ziemilskiego, „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej i „Marek Edelman… i była miłość w getcie” Jolanty Dylewskiej.

„In Touch”

Nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie „In Touch” Pawła Ziemilskiego opowiada o mazurskiej wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia mieszkańców wyemigrowała do Islandii. To wzruszająca, intymna, uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, która w zmieniającym się świecie umożliwia kontakt między najbliższymi.

Producentem filmu jest Łukasz Długołęcki. Za produkcję odpowiada firma Nur. Film Pawła Ziemilskiego jest współprodukowany przez Join Motion Pictures, TVP, Mx35, Oxymoron, Widok. Autorem zdjęć jest Filip Drożdż, montażu Dorota Wardęszkiewicz. Realizacja dźwięku – Paweł Szygendowski, postprodukcja dźwięku – Piotr Kubiak. Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej, Islandzkie Centrum Filmowe, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin i Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. Partnerem filmu jest Miejski Ośrodek Kultury, Bydgoszcz.

Pokaz na festiwalu będzie polską premierą filmu.

„Jazda obowiązkowa”

Relacje rodzinne są także tematem „Jazdy obowiązkowej” („Compulsory Figures”) Ewy Kochańskiej. W filmie poznajemy ukraińskie małżeństwo z trójką dzieci, które zdecydowało się zamieszkać w Polsce. Ich córka chce wystartować w Mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie figurowym. Udział w zawodach może im pomóc w uzyskaniu polskiego obywatelstwa. Ale czy mała Julia będzie w stanie rozwinąć skrzydła, niosąc na barkach taki ciężar?

Producentkami filmu Ewy Kochańskiej są Magdalena Borowiec, Tatiana Wasilewska i Daria Zienowicz. Za montaż odpowiada Piasek & Wójcik a za zdjęcia Egor Efimov. Film wyprodukowało Square Film Studio w koprodukcji z DI Factory, Mazowieckim Funduszem Filmowym i MX35. Współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film był pokazywany na IDFA w sekcji Luminos.

Na festiwalu Millennium Docs Against Gravity film ma także szansę na Nagrodę Amnesty International.

„Marek Edelman… i była miłość w getcie”

W głównym konkursie festiwalu zostanie pokazany także film Jolanty Dylewskiej „Marek Edelman… i była miłość w getcie”. „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie, nad którego scenariuszem współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu.

Warto zaznaczyć, że edycje Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu, Gdyni, Katowicach i Bydgoszczy mają swoje Konkursy Główne w ramach festiwalu. Nagrodami są: Grand Prix Dolnego Śląska przyznawane podczas edycji we Wrocławiu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda w Konkursie Głównym przyznawana w Katowicach oraz Nagroda Bydgoszcz ART.DOC AWARD wręczana w Bydgoszczy.

W programie festiwalu pokazane zostaną także w sekcjach:

  • Miejsca – „Diagnosis” Ewy Podgórskiej (szansa na nagrodę czytelników miesięcznika „zwierciadło” dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej), „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik (szansa na nagrodę National Geographic za najlepsze zdjęcia), „Złota” Tomasza Knittla, „Warszawa: miasto podzielone” Erica Bednarskiego;
  • Muza i wena – „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna” Borysa Lankosza (szansa na nagrodę Nos Chopina);
  • Oki Doki – „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz;
  • Bohaterowie są wśród nas – „Ostatnia góra” Dariusza Załuskiego (szansa na nagrodę czytelników „Co jest grane”);
  • Eksperyment – „Sztuka konsumpcyjna” Natalii LL, „Ćwiczenia korekcyjne” Agnieszki Polskiej, „Powidoki” Karola Radziszewskiego.

Audiodeskrypcja i napisy dla niesłyszących

Podczas nadchodzącej, szesnastej edycji festiwalu Millenium Docs Against Gravity osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu będą mogły skorzystać audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących. Więcej na ten temat tutaj.

W programie nie zabrakło spotkania z twórcami i debat. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń towarzyszących znajdują się na stronie festiwalu.  

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie, w Gdyni 15-24 maja, a w Katowicach 12-19 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 11-18 maja.


06.05.2019