Polskie filmy w programie 20. MFFD w Jihlavie

Polskie produkcje znalazły się w programie 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie.

„Mnich z morza” w konkursie Between the Seas

Do konkursu Between te Seas, prezentującego najlepsze dokumenty z Europy Środkowej i Wschodniej, zakwalifikował się film Rafała Skalskiego „Mnich z morza”. Wcześniej dokument można było obejrzeć m.in. podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, gdzie film prezentowany był w prestiżowej sekcji Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique).

Bohaterem filmu jest Ball – trzydziestoletni Taj, który używa życia pełnego uciech. Kuszą go atrakcje nocnego Bangkoku: imprezy, znajomi, alkohol. Jednak prastara tradycja nakazuje młodym mężczyznom wstąpić na pewien czas do zakonu, aby dowieść swojej dojrzałości i zmierzyć się z surowymi zasadami buddyzmu. W zacisznym klasztorze otoczonym morzem Ball spędzi więc dwa tygodnie, poddając się duchowemu przewodnictwu tamtejszych mnichów.

Reżyserem filmu jest Rafał Skalski. Zdjęcia zrealizował Filip Drożdż, za montaż odpowiada Filip Drzewiecki, muzykę skomponował laureat Paszportów Polityki 2016 Kuba Ziołek, zaś udźwiękowił go Franciszek Kozłowski z Ucho Studio. Film został wyprodukowany przez Centralę w koprodukcji z Mosquito Films – Konrad Jakubowski oraz Indi Film. „Mnich z morza” został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i uzyskał wsparcie mecenasów kultury za pośrednictwem portalu crowdfundingowego Polak Potrafi.

„Praska 24” w konkursie Short Joy

W konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych Short Joy pokazana zostanie etiuda Patrycji Polkowskiej „Praska 24”. Film powstał w Szkole Filmowej w Łodzi oraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Praska 24” to dokumentalna opowieść o małżeństwie życzliwych ludzi prowadzących skład surowców wtórnych na warszawskiej Pradze. Reżyserką filmu jest Patrycja Polkowska, za zdjęcia odpowiedzialny jest Miłosz Kasiura, a za montaż Alan Zejer. Dokument otrzymał wyróżnienie na 62. Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych w Koninie.

„15 stron świata” w sekcji Siren Test

W pozakonkursowej sekcji Siren Test poświęconej dokumentom muzycznym, pokazany zostanie film Zuzanny Solakiewicz „15 stron świata” o historii Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Bohaterem tego dźwiękowo-filmowego kolażu jest Eugeniusz Rudnik – inżynier dźwięku, kompozytor i eksperymentator. Projekt uzyskał wsparcie m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Adama Mickiewicza, Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Mazowieckiego Funduszu Filmowego. Producentem filmu jest Endorfina Studio, niemieckim koproducentem jest firma HUPE Film- & Fernsehproduktion.

Polskie filmy pojawią się również w sekcji Conference Fascination, która prezentuje wyjątkowe filmy eksperymentalne zrealizowane w krajach bloku wschodniego w drugiej połowie XX wieku.

W ramach pokazów KineDok 26 października widzowie będą mogli wziąć udział w projekcji wielokrotnie nagradzanego polsko-niemieckiego dokumentu „Efekt domina” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Silver Eye Award

Tradycyjnie podczas odbywającego się East Silver Market zostaną wręczone nagrody Silver Eye w trzech kategoriach: film krótki, średniometrażowy i pełnometrażowy. Wśród polskich filmów nominowanych do tej nagrody znalazły się tytuły:

  • „Love love”, reż. Grzegorz Zariczny (krótki metraż),
  • „Ikona”, reż. Wojciech Kasperski (średni metraż),
  • „Nauka chodzenia”, reż. Marcin Kopeć (średni metraż),
  • „Życie motyla”, reż. Piotr Bernaś (średni metraż),
  • „21 x Nowy Jork”, reż. Piotr Stasik (długi metraż),
  • „Komunia”, reż. Anna Zamecka (długi metraż),
  • „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”, reż. Paweł Łoziński (długi metraż).

Jednym z jurorów oceniających filmy krótkometrażowe jest w tym roku Maria Zmarz-Koczanowicz.

Pełna lista tytułów nominowanych do nagród Silver Eye dostępna jest na stronie: www.dokweb.net/activities/east-silver/2016/nominees.

Emerging Producers 2017

Emerging Producers – to program promocji i edukacji. Każdego roku organizatorzy festiwalu w Jihlavie wybierają 18 utalentowanych producentów (17 z Europy i 1 reprezentującego kraj gościnny festiwalu – w tym roku Meksyk), którym zapewniają wsparcie edukacyjne, kontakty i promocję.

W tym roku Polskę w programie Emerging Producers reprezentuje Maciej Kubicki. Więcej o programie pisaliśmy na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/maciej-kubicki-wyrozniony-tytulem-emerging-producer.

20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie odbędzie się w dniach 25-30 października 2016 r.

Więcej informacji o festiwalu dostępnych jest na stronie: www.dokument-festival.com

19.10.2016