Polskie filmy w programie 24. Raindance

Debiut fabularny „Kamper” Łukasza Grzegorzka oraz krótkometrażowy „Moloch” Szymona Kapeniaka powalczą o nagrody na 24. Raindance Film Festival. Impreza odbędzie się w dniach 21 września – 2 października w Londynie.

„Kamper” w Konkursie Debiutów

„Kamper” to współczesna komedia o trzydziestolatkach zrealizowana przez trzydziestolatków. Głównymi bohaterami filmu są Mania i Kamper – kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu zrobią razem czy osobno. Współfinansowany przez PISF film miał swoją światową premierę podczas 51. MFF w Karlowych Warach w konkursie East of the West. W Londynie podczas 24. Raindance FF prezentowany będzie w Konkursie Debiutów wśród 5 tytułów m.in. z Niemiec, USA i Włoch. Warto wspomnieć, iż w roku 2014 nagrodę za najlepszy debiut otrzymał na tym festiwalu film „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka, a w 2013 roku w tym konkursie prezentowany był film Bodo Koxa „Dziewczyna z szafy”.

„Kamper” 15 lipca trafił na ekrany polskich kin. Dystrybutorem filmu jest firma M2 Films.

„Moloch” w Konkursie Filmów Krótkometrażowych

„Moloch”. Fot. Studio Munka – SFP

Zrealizowany w ramach programu „30 minut” Studia Munka – SFP „Moloch” to krótkometrażowy film fabularny, którego akcja rozgrywa się współcześnie na Ukrainie. Grupa młodych mężczyzn pracuje nielegalnie na terenie podupadającej huty stali. Najstarszy z nich przeżywa właśnie płomienny romans i postanawia odejść z pracy, upatrując w nowym uczuciu pretekstu do zmian w życiu. W 2015 roku „Moloch” okazał się najlepszym filmem w Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film prezentowano dotychczas m.in. na festiwalach w Krakowie, Amiens i Durbanie. Warto dodać, że w tej samej sekcji w roku 2014 nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Krótkometrażowego otrzymał dokument „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego. W 2007 roku film „Ważki” Justyny Nowak również  wygrał tę sekcję. W 2013 roku w tej sekcji prezentowany był współfinansowany przez PISF film  „The Big Leap” Kristoffera Rusa.

Raindance Film Festival to wiodący w Europie międzynarodowy festiwal kina niezależnego. Festiwal prezentuje filmy zarówno pełnometrażowe jak i krótkie, dokumentalne i fabularne, których wspólnym mianownikiem jest innowacyjność, odwaga w podejmowaniu trudnych tematów, przekraczanie granic.

Więcej informacji: www.raindance.org.

Marta Sikorska

25.08.2016