Polskie filmy w programie 41. MFF w Montrealu

W programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu znalazły się dwa filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Debiut Macieja Sobieszczańskiego „Zgoda” zostanie pokazany w Konkursie Głównym, a „Syn Królowej Śniegu” Roberta Wichrowskiego w sekcji Focus On World Cinema.

„Zgoda” w Konkursie Głównym

Zgoda

„Zgoda”

Jest rok 1945. Na Śląsku komunistyczne służby bezpieczeństwa w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau, tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego SB dokonuje czystek. Franek zatrudnia się w obozie, by ocalić Annę, Polkę, w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Erwin, Niemiec, jego przyjaciel, który również od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza do komunistów łudząc się, że uda mu się oszukać system. „Zgoda” to opowieść o miłosnym trójkącie, w którym dwóch młodych chłopców walczy o jedną dziewczynę.

Reżyserem „Zgody” jest Maciej Sobieszczański, scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska, zdjęcia zrealizował Valentyn Vasyanovych. W filmie wystąpili m.in. Julian Świeżewski, Zofia Wichłacz, Jakub Gierszał, Wojciech Zieliński, Paweł Tomaszewski oraz Danuta Stenka. Producentem obrazu jest Zbigniew Domagalski ze Studia Filmowego Kalejdoskop. Film powstał w koprodukcji z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, EBH Polska i Wajda Studio oraz otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. „Zgoda” wejdzie na ekrany polskich kin 13 października dystrybuowana przez Kino Świat.

O nagrody w sekcji konkursowej World Competition 41. MFF w Montrealu debiut Macieja Sobieszczańskiego powalczy z 17 tytułami z całego świata. W konkursie znalazła się również czesko-słowacka koprodukcja „Masaryk”, do której muzykę komponował m.in. Michał Lorenc.

Pokazy filmu „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego:

  • 1 września, g. 9:00, Cinema Imperial
  • 2 września, g. 19:00, Cinema Imperial

„Syn Królowej Śniegu” w sekcji Focus On World Cinema

Syn krolowej sniegu
„Syn Królowej Śniegu”. Fot. Piotr Rewucki, Ursa Major

Film łączy cechy dramatu i współczesnej baśni, w której dobro walczy ze złem. Jego akcja rozgrywa się w dwóch przeplatających się ze sobą wymiarach – realistycznym oraz poetycko-baśniowym. To historia siedmioletniego chłopca Marcina i jego dwudziestokilkuletniej matki Anny, która próbuje przypodobać się pełnej pokus współczesnej rzeczywistości. Zmagając się z prozą codzienności, pod presją otoczenia, nie dostrzega tego, co w życiu najważniejsze; w jej myślach zaciera się granica moralności. Czasami jesteśmy zagubieni tak bardzo, że popełniamy błędy, których nie da się naprawić.

Scenariusz filmu napisali wspólnie Paweł Sala oraz rezyser obrazu, Robert Wichrowski. Zdjęcia zrealizował Mirosław Jakub Brożek. Film został wyprodukowany przez firmę Ursa Major w koprodukcju z Apella oraz Fundacją im. Franciszka Stefczyka.

Pokazy filmu „Syn Królowej Śniegu” Roberta Wichrowskiego:

  • 2 września, g. 17:00, Cinema Dollar
  • 4 września, g. 21:00, Cinema Dollar

Polskie kino nagradzane w Montrealu

Warto wspomnieć, że polskie filmy są regularnie obecne w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, który jest jednym z piętnastu konkursowych festiwali filmów fabularnych akredytowanych przez FIAPF – Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych. Dwa lata temu Michał Rogalski odbierał w Montrealu nagrodę za najlepszy scenariusz za film „Letnie przesilenie”. Z kolei w 2013 roku „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy otrzymał Grand Prix festiwalu, a także Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności. W 2012 roku film „Zdjęcie” w reżyserii Macieja Adamka otrzymał w Montrealu nagrodę Srebrnego Zenita w ramach Międzynarodowego Konkursu Debiutów. W 2011 roku Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie „Kret” Rafaela Lewandowskiego, a „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI.

41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu odbędzie się w dniach 24 sierpnia – 4 września 2017. Oficjalna strona festiwalu: www.ffm-montreal.org.

21.08.2017