Polskie filmy w programie 41. MFF w Moskwie

Współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej produkcje znalazły się w programie 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

„Eter” w sekcji Masters

Najnowszy film Krzysztofa Zanussiego, który dostępny jest od piątku (19 kwietnia) na DVD pokazywany jest w Moskwie w sekcji Masters. Obok obrazu polskiego reżyseria w tej sekcji znalazły się także filmy takich reżyserów, jak: Benoît Jacquot, Kim Ki-Duk, Mike Leigh, Bernardo Bertolucci i Guillaume Nicloux.

„Krew Boga” w sekcji Spectrum

W sekcji Spectrum odbędzie się międzynarodowa premiera filmu „Krew Boga” w reżyserii Bartosza Konopki. Film we wrześniu pokazywany był na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia dla Jacka Podgórskiego. W polskich kinach od 14 czerwca.

„Piołun” i „Users” w konkursie filmów krótkometrażowych

Do konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowały się dwie polskie produkcje „Piołun” Marii Ornaf i „Users” Jakuba Piątka.

„Piołun”

„Piołun”, fot. materiały prasowe

Dawniej matki, chcąc odstawić dziecko od piersi, nacierały ją naparem z piołunu, tak by dziecko poczuwszy gorzki smak, już nigdy więcej nie chciało mleka matki. Pokaz filmu na festiwalu jest jego światową premierą. 

Autorką zdjęć do filmu Marii Ornaf jest Zuzanna Zachara-Hassairi. Opiekunem artystycznym filmu wyprodukowanego przez Szkołę Filmową w Łodzi jest Mariusz Grzegorzek.

„Users”

„Users”, fot. materiały prasowe 

„Users” Jakub Piątka to wnikliwy komentarz do romantycznych relacji w dobie algorytmów i komunikatorów.

Film został wyróżniony na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za trafną i bolesną diagnozę współczesnych relacji międzyludzkich podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film powstał w Studiu Munka. 

Wszystkie cztery tytuły są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

MFF w Moskwie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych przeglądów filmowych na świecie, zaliczany do kategorii A – najwyższej – spośród międzynarodowych festiwali konkursowych. Z nagrodami ze stolicy Rosji wracali m.in. Krzysztof Zanussi, doceniony w 2000 roku najważniejszym laurem – statuetką Złotego Św. Jerzego – za film „Życie jako śmiertelna choroba przenoszoną drogą płciową”, Jan Kidawa-Błoński uznany za najlepszego reżysera dzięki „Różyczce”, dokumentalista Paweł Łoziński wyróżniony za „Ojca i syna”, Urszula Grabowska uhonorowana Nagrodą Srebrnego Św. Jerzego dla Najlepszej Aktorki za rolę w „Joannie” Feliksa Falka, czy Waldemar Krzystek, którego „Małą Moskwę” dostrzegła w 2009 roku publiczność. Tegoroczna edycja festiwalu trwa od 18 do 25 kwietnia.


18.04.2019