Polskie filmy w programie 47. MFF w Rotterdamie

24 stycznia rozpocznie się 47. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie (IFRR). W programie wydarzenia znajdą się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz niezależne polskie produkcje. Całość festiwalowego programu zostanie ogłoszona 17 stycznia.

Światowa premiera „Niny” i pokaz „Litości” w konkursie Big Screen

Współfinansowane przez PISF filmy „Nina” Olgi Chajdas oraz koprodukcja grecko-polska „Litość” w reżyserii Babisa Makridisa znalazły się wśród 8 filmów z całego świata, jakie powalczą o nagrody w konkursie Big Screen holenderskiego festiwalu.

W istniejącej od 2013 roku sekcji Big Screen Competition jury przyznaje wybranemu przez siebie filmowi nagrodę w wysokości 30 tys. euro, z której to kwoty połowa ma być przeznaczona na kolejny film twórcy, natomiast reszta pieniędzy przyznawana jest na dystrybucję oraz promocję filmu w Holandii. Zwycięski tytuł ma również zapewnioną dystrybucję telewizyjną.  

„Nina”

„Historia nieoczekiwanej trudnej miłości, pogmatwanych relacji, skomplikowanych wyborów. Małżeństwo Niny i Wojtka wkracza w fazę kryzysu. Od lat starają się o dziecko. Kolejne kroki, pomysły i działania nie przynoszą skutku. Szukają surogatki i tak poznają Magdę. To opowieść o gwałtownej miłości, której tradycyjne podziały po prostu nie interesują” – piszą producenci obrazu.

„Nina” Fot. Robert Pałka/Film It

Główne role w filmie zagrali Julia Kijowska, Eliza Rycembel i Andrzej Konopka. Scenariusz filmu napisały wspólnie Olga Chajdas oraz Marta Konarzewska. Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk. Producentem filmu jest firma Film It.

„Litość”

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej grecko-polska czarna komedia „Litość” („Pity”) w reżyserii Babisa Makridisa będzie miała swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego Sundance. Pokaz w Rotterdamie będzie europejską premierą tego tytułu.

Scenariusz filmu jest wynikiem pracy Makridisa oraz Efthimisa Filippou (współautora filmów Yorgosa Lanthimosa „Kieł”, „Zabicie świętego jelenia”, „Lobster”). „Film opowiada historię mężczyzny, który czuje szczęście tylko w momencie, w którym jest nieszczęśliwy. Mężczyzny uzależnionego od smutku, gotowego oddać wszystko za wyraz litości na twarzach innych. «Litość» to przewrotna historia człowieka, dla którego świat nie jest wystarczająco okrutny” – piszą producentki filmu.

„Litość” („Pity”) Fot. Margarita Nikitaki

Film jest koprodukcją grecko-polską pomiędzy Neda Film, Faliro House Productions, Madants, Beben Films, Studiem Produkcyjnym Orka i Foss Productions. Obraz otrzymał wsparcie Onasis Foundation, Eurimages, Funduszu Rady Europy, Telewizji ERT SA, Greek Film Centre oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Moja polska dziewczyna” w konkursie sekcji Bright Future

Bright Future to sekcja promująca nowe talenty, debiutantów i reżyserów drugiego filmu. W części konkursowej tego programu znalazł się w tym roku film „Moja polska dziewczyna” autorstwa Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka. Ten wsparty przez PISF film to historia polskiej aktorki mieszkającej w Londynie, która staje się bohaterką filmu dokumentalnego realizowanego o niej przez młodą Amerykankę. „Moja polska dziewczyna” to dramat psychologiczny, w którym natarczywa ingerencja w realizację filmu całkowicie zmienia relacje między bohaterkami.

Warto podkreślić, że rok temu Polskę w pozakonkursowej części sekcji Bright Future reprezentowały współfinansowane przez PISF „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego oraz „Serce miłości” Łukasza Rondudy. W poprzednich edycjach festiwalu pokazano m.in. takie tytuły jak „Małe stłuczki” Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba, „Wołanie” Marcina Dudziaka, „Intruza” Magnusa von Horna, „Fuck for Forest” Michała Marczaka czy „Zero” Pawła Borowskiego.

„Ptaki śpiewają w Kigali” w sekcji Voices

„Ptaki śpiewają w Kigali”. Fot. materiały prasowe

Sekcja Voices to program przybliżający dzieła wyróżniających się reżyserów współczesnego kina. Wśród 12 ogłoszonych tytułów znalazł się współfinansowany przez PISF film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego „Ptaki śpiewają w Kigali”. Film miał światową premierę w Konkursie Głównym 52. MFF w Karlowych Warach, gdzie nagrodę za najlepszą rolę żeńską otrzymały wspólnie Jowita Budnik i Eliane Umuhire. Od tamtej pory film prezentowano i nagradzano na wielu światowych festiwalach, m.in. w Chicago, Luksemburgu, Hajfie, Rio de Janeiro i Kalkucie. Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Zdjęcia zrealizowali Krzysztof Ptak, Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. Producentem filmu jest Kosfilm, a koproducentami Telewizja Polska, Narodowe Centrum Kultury, Odra Film oraz Studio A. Film na polskie ekrany trafił 22 września 2017 roku. Dystrybutorem obrazu jest firma Kino Świat.

„Kapitan” wśród filmów w programie History of Shadows

Współfinansowana przez PISF niemiecko-francusko-polska koprodukcja „Kapitan” („Der Hauptmann”) w reżyserii Roberta Schwentke znalazła się w specjalnej prezentacji History of Shadows, będącej częścią sekcji Perspectives. W tym programie znajdą się filmy, które zdaniem organizatorów  „w zaskakujący i nietypowy sposób pokazują, jak kino radzi sobie dzisiaj z pokazywaniem przeszłości”. „Kapitan” to nagrodzona w San Sebastian opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 roku podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów. Współfinansowany przez PISF projekt był rozwijany w ramach Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego. Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych. Koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film.

Krótkie metraże w programie 47. IFFR

W konkursie krótkich metraży Ammondo Tiger Short Competition wśród 22 tytułów z całego świata znalazł się dokument eksperymentalny „Spojrzenie” Artura Żmijewskiego. Film był wcześniej prezentowany podczas Documenta 14 w Atenach. Natomiast w sekcji Bright Future Short znalazł się najnowszy film Wojciecha Bąkowskiego „Analiza wzruszeń i rozdrażnień 2”.

Pełen program 47. MFF w Rotterdamie zostanie ogłoszony 17 stycznia.

Więcej informacji: www.iffr.com.

Marta Sikorska


05.01.2018