Polskie filmy w programie 49. MFF w Chicago

7 polskich filmów współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zostanie pokazanych podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, który odbędzie się w dniach 10-24 października 2013.

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” w Konkursie Głównym

 

Do Konkursu Głównego zakwalifikował film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy. O nagrody powalczy z takimi produkcjami jak: „A Thousand Times Good Night” Erica Poppe, „Duży zeszyt” János Szász, „Pionier” Erika Skjoldbjærga czy „Stray Dogs” Tsai Ming-Lianga.

„Chce się żyć” w Konkursie New Directors

 

Film „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, który wygrał MFF w Montrealu zakwalifikował się do Konkursu New Directors, obok produkcji z Grecji – „Wild Duck” reż. Yannis Sakaridis, z Francji – „Susanne” reż. Katell Quillévéré, ze Szwecji „Stockholm Stories” reż. Karin Fahlén i z Włoch – „Miód” reż. Valeria Golino.

Pozostałe sekcje

W sekcji Out-Look zostaną pokazane filmy „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego oraz „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej. W sekcji Reel Women „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. W ramach programu World Cinema widzowie festiwalu zobaczą „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, „W imię…” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Nieulotne” Jacka Borcucha. Animacja „Ziegenort” Tomasza Popakula zostanie zaprezentowana w sekcji filmów krótkometrażowych.

Nagroda dla „Erratum”

Wszystkie polskie filmy, które znalazły się w programie 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. W 2010 roku na MFF w Chicago „Erratum” Marka Lechkiego otrzymało Złotą Plakietkę (Gold Plaque), uznawaną za trzecią pod względem znaczenia nagrodę w kategorii debiutów reżyserskich tego amerykańskiego festiwalu.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.chicagofilmfestival.com.

 

Paulina Bez

04.10.2013

Galerie zdjęć