Polskie filmy w programie 52. MFF w Karlowych Warach

30 czerwca rozpoczął się 52. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach – jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w regionie. O prestiżowy Kryształowy Glob walczy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”. Polskie tytuły znalazły się także w pozostałych sekcjach festiwalu.

„Ptaki śpiewają w Kigali” w Konkursie Głównym

Ptaki śpiewają w Kigali

„Ptaki śpiewają w Kigali”

W Konkursie Głównym 52. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach znalazł się film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”. Film rywalizuje o prestiżowy Kryształowy Glob z jedenastoma innymi produkcjami.

„Ptaki śpiewają w Kigali” to pierwszy polski film o uchodźcach. Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997 roku. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zdjęcia realizowali Krzysztof Ptak, Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. Producentem filmu jest Kos Film, a koproducentami Telewizja Polska, Narodowe Centrum Kultury, Odra Film oraz Studio A. Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w sierpniu 2016 roku nagrodę First Look na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w wysokości 65 000 euro na postprodukcję.

Na stronie MFF w Karlowych Warach do 6 lipca można głosować na najlepszy plakat do filmu biorącego udział w konkursie głównym. Plakat do filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” autorstwa Cristiana Loghina powstał na podstawie ilustracji Joanny Karpowicz. Głosowanie odbywa się na stronie www.kviff.com/en/best-poster.

„Ptaki śpiewają w Kigali” – daty projekcji:

 • 04.07, 20:00 Grand Hall
 • 05.07, 13:00 Pupp Cinema
 • 07.07, 11:30 Drahomíra Cinema

„Listopad” w oficjalnej sekcji festiwalu

Listopad

„Listopad”

Do oficjalnej sekcji festiwalu, poza konkursem, zakwalifikowała się estońsko-polsko-holenderska koprodukcja w reżyserii Rainera Sarneta „Listopad”. Polskim koproducentem filmu jest Łukasz Dzięcioł z firmy Opus Film. Pozostali koproducenci to Homeless Bob Production OÜ (Estonia) i PRPL B.V. (Holandia). Muzykę skomponował Jacaszek. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pokaz w Karlowych Warach był europejską premierą obrazu.

Film oparty jest na bestsellerowej estońskiej powieści „Rehepapp”, która została przetłumaczona na osiem języków. Historia łączy w sobie elementy magii, czarnego humoru i romantycznej miłości. Akcja filmu toczy się w pogańskiej estońskiej wiosce. Główną bohaterką filmu jest Liina, młoda dziewczyna pracująca na farmie, beznadziejnie i rozpaczliwie zakochana w Hansie, chłopcu z wioski. Film łączy w sobie pogańską mitologię estońską z europejską mitologią chrześcijańską. I jedna i druga poszukują cudu; starożytnej siły, która sprawia, że człowiek posiada duszę. Film o pragnieniu posiadania duszy, o jej sprzedaniu i życiu bez niej.

„Listopad” – daty projekcji:

 • 30.06 18:30        Čas Cinema
 • 04.07 21:30        Karlovy Vary Municipal Theatre
 • 06.07 12:30        Čas Cinema
 • 08.07 17:00        Cinema B

Pamięć o Andrzeju Wajdzie

W sekcji Out of the past znalazł się współfinansowany przez PISF film dokumentalny Macieja Cuske, Thierry Paladino, Marcina Sautera i Piotra Stasika „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”. Film jest zapisem kilku miesięcy pracy nad „Katyniem”, ukazującym atmosferę zdjęć i ogrom filmowej maszynerii, a zarazem osobistym portretem mistrza polskiego kina.

„Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” – daty projekcji:

 • 30.06, 8:30         Congress Hall
 • 02.07, 10:30       Husovka Theatre
 • 05.07, 13:00       Congress Hall
 • 07.07, 13:30       Husovka Theatre

W tej samej sekcji organizatorzy festiwalu w Karlowych Warach prezentują także „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy.

„Popiół i diament” – daty projekcji:

 • 01.07, 19:00      Národní dům Cinema
 • 06.07, 9:00        Grand Hall

Współfinansowane przez PISF filmy w Karlowych Warach

W programie sekcji Variety Critics’ Choice znalazł się najnowszy film Grega Zglinskiego „Zwierzęta”, którego światowa premiera odbyła się podczas 67. Berlinale.

„Zwierzęta” to, jak piszą twórcy filmu, „kino – psychozagadka, nawiązujące do tradycji Davida Lyncha – na końcu filmu nie czeka na widza puenta, lecz »łamigłówka« złożona z egzystencjonalnych pytań i zachęta do zmierzenia się z tajemnicą życia. Zderzenie drogowe z owcą rozpoczyna dla Anny i Nicka serię niecodziennych i tajemniczych wydarzeń, w czasie których każde z nich zatraca orientację, czy to, czego doświadcza, dzieje się w rzeczywistości, czy w jego wyobraźni, czy może nawet jedynie w wyobraźni partnera?”.

„Zwierzęta” są szwajcarsko-austriacko-polską koprodukcją. Greg Zglinski jest nie tylko reżyserem, ale wspólnie z Jörgiem Kaltem również współtwórcą scenariusza. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Jaxa. Ze strony Opus Film producentem filmu jest Łukasz Dzięcioł. Kierownikiem produkcji – Aleksandra Skraba. Firmę producencką Tellfilm ze Szwajcarii reprezentowała producentka Katrin Renz, austriackie Coop99 Filmproduktion – Bruno Wagner. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Zwierzęta” – daty projekcji:

 • 01.07, 9:00          Cinema B
 • 02.07, 21:30        Čas Cinema
 • 05.07, 19:30        Lazne III Cinema
 • 08.07, 13:30        Husovka Theatre

W sekcji Czeskie Filmy 2016–2017 znalazł się „Pokot” Agnieszki Holland. „Pokot” to polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, słowackim Nutprodukcia, a po stronie szwedzkiej Chimney. Polskimi koproducentami filmu są Odra-Film, Narodowy Instytut Audiowizualny, HBO i Agora. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

„Pokot” – daty projekcji:

 • 01.07, 14:00      Cinema B
 • 03.07, 19:30      Lazne III Cinema
 • 07.07, 19:00      Pupp Cinema

W sekcji People next door, która prezentuje siedem produkcji poświęconych osobom niewidomym znalazł się film „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego.

„Imagine” – daty projekcji:

 • 01.07, 10:00      Národní dům Cinema
 • 07.07, 20:00      Drahomíra Cinema

Barbara Hollender wybiera film do sekcji Six Close Encounters

Do wyboru filmów w sekcji Six Close Encounters organizatorzy festiwalu zaprosili Barbarę Hollender, przewodniczącą Zarządu Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dziennikarkę filmową pisującą m.in. do „Rzeczpospolitej”. Six Close Encounters to prestiżowa sekcja festiwalu, w której związani z kinem eksperci ze swojej dziedziny wybierają ulubione filmy. W tym roku tytuły wybierali krytycy filmowi. Dzięki Barbarze Hollender czescy widzowie oglądają „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego.

„Dlaczego Krzysztof Kieślowski? Ponieważ bardzo za nim tęsknię. Był wyjątkowym artystą, który tyle nam powiedział o świecie i nas samych. Dzisiaj jego mądrość, tolerancja i bezgraniczna uczciwość byłyby bardzo ważne” – czytamy w uzasadnieniu Barbary Hollender.

„Krótki film o zabijaniu” – daty projekcji:

 • 02.07, 21:30      Small Hall
 • 06.07, 21:30      Small Hall

W sekcji Future Frames’ Mentor: Denis Côté organizatorzy prezentują film Andrzeja Żuławskiego „Najważniejsze to kochać”.

„Najważniejsze to kochać” – daty projekcji:

 • 02.07, 19:00      Congress Hall
 • 05.07, 21:00      Small Hall

Polacy uczestnikami wydarzeń branżowych

W ramach Works in Progress w Karlowych Warach 3 lipca filmy w produkcji zaprezentują Bodo Kox („Człowiek z magicznym pudełkiem”) oraz Jagoda Szelc („Wieża. Jasny dzień”).

Wśród projektów filmów dokumentalnych z Europy Centralnej i Środkowej, które będą miały szansę zostać zaprezentowane 4 lipca przed przedstawicielami branży obecnymi na festiwalu w ramach programu Docu Talents 2017 znalazła się słowacko-czesko-polsko-bułgarska koprodukcja „Okupacja 1968”. Okupacja oczami Okupantów. W 1968 roku pięć państw Układu Warszawskiego najechało na Czechosłowację. 50 lat póżniej, reżyserzy z pięciu byłych krajów członkowskich postanowili opowiedzieć o tamtych wydarzeniach z perspektywy ludzi, którzy brali udział w niej. Obraz reżyserują: Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Marie Elisa Schiedt, Stefan Komandarev oraz Polka Magdalena Szymków. Polskim koproducentem obrazu jest Silver Frame.

52. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbywa się w dniach 30 czerwca – 8 lipca 2017. Więcej informacji na stronie wydarzenia: www.kviff.com.

26.06.2017