Polskie filmy w programie 53. MFF w Karlowych Warach

29 czerwca rozpoczął się 53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. W programie znalazły się polskie filmy oraz koprodukcje wspołfinansowane przez PISF. O prestiżowy Kryształowy Glob powalczy współfinansowany przez PISF film Pawła Maślony „Atak paniki” a także koprodukcja „Kawki na drodze”. W konkursie East of the West znalazły się „53 wojny” Ewy Bukowskiej oraz „Via Carpatia” Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona.

„Atak paniki” w Konkursie Głównym

Ekipa filmu „Atak paniki”. Fot. Film Servis Festival Karlovy Vary

W Konkursie Głównym 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach znalazł się film Pawła Maślony „Atak paniki”. Film będzie rywalizować o prestiżowy Kryształowy Glob z 12 innymi produkcjami.

„Atak paniki” to wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę. Komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo. W filmie zagrali m.in. Artur Żmijewski, Dorota Segda, Magdalena Popławska, Grzegorz Damięcki, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Bartłomiej Kotschedoff, Aleksandra Pisula, Nicolas Bro. 

„Atak paniki” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Pawła Maślony. Autorami scenariusza są Paweł Maślona, Bartłomiej Kotschedoff i Aleksandra Pisula. Zdjęcia do filmu zrealizował Cezary Stolecki. Producentem filmu jest Akson Studio a koproducentem Plan Zet. Film był współfinansowany przez PISF. Paweł Maślona został laureatem Nagrody Perspektywa 2017 im. Janusza Kuby Morgensterna przyznawanej za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Premiera „Ataku paniki” miała miejsce na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie obraz Pawła Maślony był prezentowany w Konkursie Głównym. Film wszedł na ekrany kin 19 stycznia 2018. Dystrybutorem obrazu jest Akson Dystrybucja.

„Kawki na drodze”

Ekipa filmu „Kawki na drodze”. Fot. Film Servis Festival Karlovy Vary

„Kawki na drodze” (Winter Flies) w reż. Olmo Omerzu to film drogi opowiadający o sile chłopięcej przyjaźni. Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino, muzykę skomponował Paweł Szamburski, a polskim koproducentem filmu jest DI Factory odpowiedzialne za całość postprodukcji obrazu. Głównym producentem filmu jest Jiri Konecny z Endorfilm. Film jest koprodukcją czesko-słoweńsko-polsko-słowacką i był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Karlowe Wary to miejsce dla mnie szczególne – tu dwa lata temu premierę miał mój fabularny debiut producencki – «Kamper» Łukasza Grzegorzka. Kultywując zapoczątkowaną wtedy przyjaźń polsko-czeską z radością stałam się koproducentką czeskiego filmu” – mówi Natalia Grzegorzek. Światowa premiera odbędzie się 1 lipca, z kolei w Polsce „Kawki na drodze” będzie można zobaczyć po raz pierwszy na FF Transatlantyk w Łodzi już 17 lipca, gdzie film zakwalifikowany został do sekcji konkursowej Nowe Kino.

„Kawki na drodze” to kameralne i subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy (kradzionym?) samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało – jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży. „W scenariuszu «Kawek na drodze» najbardziej chwyciła mnie za serce prosta myśl – że dzieci są empatyczne i czyste dopóki nie zaczynają aspirować do dorosłości” – dodaje Natalia Grzegorzek. Autorem scenariusza jest Petry Pýcha, a zdjęć – Lukáš Milota.

Konkurs East of the West

W konkursowej sekcji East of the West, która prezentuje debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej, wśród 12 tytułów znalazły się dwa filmy współfinansowane przez PISF: „53 wojny” Ewy Bukowskiej zrealizowany na podstawie książki „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” Grażyny Jagielskiej oraz „Via Carpatia” Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona.

„53 wojny”

Ekipa filmu „53 wojny”: Michał Żurawski, Ewa Bukowska (reżyserka), Magdalena Popławska. Fot. Film Servis Festival Karlovy Vary

Film został zrealizowany na podstawie książki „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” Grażyny Jagielskiej. Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze…

Producentem filmu Ewy Bukowskiej jest Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Autorem zdjęć do „53 wojen” jest Tomasz Naumiuk. W filmie występują m.in. Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Kinga Preis, Dorota Kolak i Krzysztof Stroiński.

„Via Carpatia”

Ekipa filmu „Via Carpatia”. Fot. Film Servis Festival Karlovy Vary

Piotr i Julia od miesięcy planowali urlop. Julia zadbała nawet o to, by ich jedyny podopieczny – żółw – mógł z nimi bezpiecznie podróżować. Niespodziewanie jednak ich plany krzyżuje matka: chce aby Piotr sprowadził do domu ojca, uchodźcę, który od kilku miesięcy przebywa w jednym z obozów w Grecji. Mimo dużych wątpliwości mężczyzna decyduje się spełnić tę niecodzienną prośbę. I tak zamiast na wakacje all-inclusive małżeństwo rusza w męczącą podróż na Południe, podczas której będzie musiało odpowiedzieć sobie na kilka fundamentalnych pytań…

„Via Carpatia” jest koprodukcją polsko-macedońsko-czeską. Polskim producentem filmu jest firma MD4 i Agnieszka Kurzydło. Koproducentem obrazu jest firma Kijora Film. Autorami zdjęć do filmu są Zuzanna i Julian A. Ch. Kernbach.

Polskie filmy i koprodukcje w pozakonkursowych sekcjach

„Zimna wojna”: Tomasz Kot. Fot. Film Servis Festival Karlovy Vary

W programie 53. MFF w Karlowych Warach w prestiżowej sekcji Horizons, prezentującej 36 filmów z największych światowych festiwali znalazły się nagrodzona w Cannes „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego oraz nagrodzona w Berlinie koprodukcja „Dowłatow” Aleksieja Germana jr.

Ekipa filmu „Fuga”: Karla Stojáková (producentka), Gabriela Muskala (aktorka, scenarzystka), Agnieszka Kurzydło (producentka). Fot. Film Servis Festival Karlovy Vary

W sekcji Another View, pokazującej filmy o wyjątkowych walorach artystycznych, wśród 29 produkcji z całego świata znalazły się aż 3 tytuły współfinansowane przez PISF: „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, „Nina” Olgi Chajdas oraz koprodukcja „Litość” (Pity) w reżyserii Babisa Makridisa. Warto podkreślić, że filmy te były wcześniej prezentowane i nagradzane m.in. w Cannes, Rotterdamie i na festiwalu Sundance. W ramach sekcji KineDok 4 lipca odbędzie się na festiwalu pokaz dokumentu „Okupacja 1968”. Film składa się z pięciu etiud stworzonych przez pięciu reżyserów z pięciu krajów. Każdy z nich tworzy osobną historię opowiedzianą przez archiwalia i zdjęcia współczesne. Autorką polskiej etiudy „Piszę do ciebie, kochanie” jest Magdalena Szymków.

53. MFF w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 29 czerwca – 7 lipca.
Więcej informacji: www.kviff.com.

Marta Sikorska


29.05.2018