Polskie filmy w programie 62. londyńskiego festiwalu filmowego BFI

W programie londyńskiego festiwalu filmowego BFI pokazane zostaną filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy w programie festiwalu

Wśród filmów fabularnych prezentowanych w sekcji „Journey” znalazły się międzynarodowe koprodukcje „Dowłatow” Aleksieja Germana jr. i „Kawki na drodze” Olmo Omerzu. Oba filmy były już pokazywane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach. „Dowłatow” otrzymał nagrody na Berlinale, a „Kawki na drodze” zostały nagrodzone w Karlowych Warach.

Polskimi producentami filmu „Dowłatow” są Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik z Message Film, a autorem zdjęć Łukasz Żal. W filmie wystąpili m.in. Piotr Gąsowski, Helena Sujecka i Hanna Śleszyńska.

Polską producentką filmu „Kawki na drodze” jest Natalia Grzegorzek z Koskino. Muzykę do filmu skomponował Paweł Szamburski, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu.

W ramach programu „What’s My Age?” będącego częścią sekcji „Journey” znalazł się krótkometrażowy film dokumentalny „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, który można obecnie oglądać w wybranych polskich kinach w ramach cyklu „Najlepsze polskie 30’”. Film został wyprodukowany przez Studio Munka.

W programie „Amazing and Astounding” w ramach sekcji „Thrill” widzowie zobaczą animację „Ojezu” Betiny Bożek. Film został wyprodukowany przez Pracownię Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Polskie filmy nagrodzone w Londynie

Organizatorem londyńskiego festiwalu jest British Film Institute. W 2013 roku Grand Prix wydarzenia otrzymała „Ida” Pawła Pawlikowskiego. W 2016 roku debiut fabularny Bartosza M. Kowalskiego „Plac zabaw” zdobył wyróżnienie specjalne jury młodzieżowego podczas tej imprezy.

62. londyński festiwal filmowy BFI odbędzie się w dniach 10-21 października 2018 roku.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu: https://whatson.bfi.org.uk/lff/Online/default.asp?menu_id=BC501999-F108-4187-8EDC-159FF6BF8C90


06.09.2018