Polskie filmy w programie 66. MFF w San Sebastian

Współfinansowane przez PISF filmy zostaną zaprezentowane podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian.

„Zimna wojna” i „Jeszcze dzień życia” w sekcji PEARLS

Nagrodzona w Cannes „Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Prezentowana m.in. w Cannes i Annecy koprodukcja „Jeszcze dzień życia” oparta jest na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego. Opowiada historię pozostawionego samemu sobie dziennikarza, piszącego reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu odzyskania niepodległości w 1975 roku. Podczas wyprawy reporter zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. By opowiedzieć historię Angoli sam będzie musiał przejść głęboką przemianę. „Jeszcze dzień życia”, książka w której Kapuściński pisze o swoich doświadczeniach w Angoli, jest świadectwem jego ponownych narodzin zarówno jako pisarza, jak i człowieka.

Obie produkcje znalazły się w prestiżowej konkursowej sekcji PEARLS, gdzie pokazywane będą filmy, które dotychczas nie były prezentowane w kinach w Hiszpanii, za to zaistniały już w międzynarodowym obiegu festiwalowym. Filmy w tej sekcji powalczą o Nagrodę Publiczności.

„High Life” w oficjalnej selekcji

W oficjalnej selekcji festiwal znalazła się też współfinansowana przez PISF francusko-niemiecko-brytyjsko-polska koprodukcja „High Life” Claire Denis zostanie pokazana w konkursie głównym. Polskimi koproducentkami filmu są Klaudia Śmieja i Beata Rzeźniczek z Madants. Autorem części zdjęć do filmu jest Tomasz Naumiuk, a scenografii Mela Melak. Za charakteryzację odpowiada Marcin Rodak. W filmie obok Roberta Pattinsona i Juliette Binoche zobaczymy Agatę Buzek. Za casting odpowiadał Piotr Bartuszek. Film powstawał przy współpracy z Match & Spark. 

66. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian odbędzie się w dniach 21 – 29 września.

Więcej informacji: www.sansebastianfestival.com.


02.07.2018