Polskie filmy w programie 67. MFF w Locarno

W programie 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno znalazły się filmy: „Matka Ziemia” Piotra Złotorowicza (konkurs Pardi di domani), „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz (sekcja La Semaine de la Critique) oraz „Arizona w mojej głowie” Matthiasa Husera (konkurs Cineasti del presente) . 67. MFF w Locarno odbędzie się w dniach 6 – 16 sierpnia.

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Matka Ziemia” Piotra Złotorowicza będzie prezentowana w konkursie międzynarodowym sekcji filmów krótkometrażowych Pardi di domani / Leopards of Tomorrow. W sekcji Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique) znalazł się prezentowany podczas Docs to go! film dokumentalny „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz. W konkursie Cineasti del presente pokazującym debiuty i drugie filmy zostanie pokazany realizowany w Polsce „Arizona w mojej głowie” Matthiasa Husera.

„Matka Ziemia” Piotra Złotorowicza

Zrealizowana w Szkole Filmowej w Łodzi „Matka Ziemia” to dramat psychologiczny nasączony elementami mistycyzmu, zakorzenionymi w bogatej mitologii polskiej wsi, historia konfliktu oczekiwań ojca z możliwościami i wrażliwością syna. Film Piotra Złotorowicza zostanie zaprezentowany wśród 27 tytułów w międzynarodowej części konkursu filmów krótkometrażowych Pardi di domani. Sekcja ta prezentuje filmy krótkie, zrealizowane przez studentów szkół filmowych lub niezależnych twórców, będących przed debiutem fabularnym. Filmy w tej sekcji ocenią: Rutger Hauer (przewodniczący), Helvécio Marins Jr., Lois Patiño, Myroslav Slaboshpytskiy oraz Nicole Vögele. Warto podkreślić, iż polskie filmy od kilku lat znajdują miejsce w tym konkursie i są w Locarno nagradzane. „Serce do walki” Tomasza Matuszczaka, „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego czy „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka to tytuły, które prezentowano w sekcji Pardi di domani w ciągu poprzednich edycji festiwalu.

„15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz

15 stron świata” to dokument muzyczny o historii Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Bohaterem tego dźwiękowo-filmowego kolażu jest Eugeniusz Rudnik – inżynier dźwięku, kompozytor i eksperymentator. Projekt uzyskał wsparcie m.in. PISF, Instytutu Adama Mickiewicza, Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Mazowieckiego Funduszu Filmowego. Producentem filmu jest Endorfina Studio. „15 stron świata” ma również niemieckiego koproducenta – firmę „Hupe Films”. 

La Semaine de la Critique w Locarno od 1990 roku prezentuje filmy dokumentalne i prowadzi podczas festiwalu debatę nad możliwościami i granicami w twórczości współczesnych dokumentalistów. Ta niezależna festiwalowa sekcja działa pod patronatem Szwajcarskiego Związku Krytyków Filmowych we współpracy z dyrektorem i organizatorami MFF w Locarno. Polski film zostanie pokazany wśród 7 tytułów z całego świata.

Więcej o filmie „15 stron świata”: www.15corners.com.

„Arizona w mojej głowie” Matthiasa Husera

W konkursie Cineasti del presente pokazującym debiuty i drugie filmy zostanie pokazana realizowana w Polsce polsko-szwajcarska koprodukcja „Arizona w mojej głowie” Matthiasa Husera. W filmie wystąpili m.in. Eryk Lubos i Krzysztof Kiersznowski. Polskim koproducentem filmu jest firma Lava Films. 14 filmów w tym konkursie oceniać będą: Ossama Mohammed, Thierry Jobin, Don McKellar, Clémence Poésy, Mary Stephen.

Summer Filmmakers Academy

Festiwal w Locarno to obok konkursów i pokazów filmowych także warsztaty dla młodych filmowców i krytyków filmowych. Wśród 25 filmowców z całego świata w zajęciach tegorocznej edycji Summer Filmmakers Academy weźmie udział Krzysztof Skonieczny, reżyser nagrodzonego w Koszalinie pełnometrażowego debiutu „Hardkor Disko”.

Więcej informacji o 67. MFF w Locarno: www.pardolive.ch.

Marta Sikorska

05.08.2014