Polskie filmy w programie 69. MFF w Locarno

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego powalczy w Konkursie Głównym 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno. Polskie produkcje filmowe znalazły się także m.in. w programie konkursowego Tygodnia Krytyki Filmowej. Impreza odbędzie sie w dniach 3-13 sierpnia.

Polski film w Konkursie Głównym

„Ostatnia Rodzina”. Fot. Hubert Komerski

„Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego to film opowiadający historię rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Autorem scenariusza „Ostatniej Rodziny” jest Robert Bolesto. Zdjęcia do filmu zrealizował Kacper Fertacz. W głównych rolach wystąpili Andrzej Seweryn (Zdzisław Beksiński), Dawid Ogrodnik (Tomnasz Beksiński) oraz Aleksandra Konieczna (Zofia Beksińska). Producentem filmu jest firma Aurum Film, koproducentami HBO Polska, Lightcraft oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polska premiera filmu zapowiadana jest przez dystrybutora Kino Świat na 30 września.

17 tytułów w Konkursie oceni jury w składzie: Arturo Ripstein, Kate Moran, Rafi Pitts, Rodrigo Teixeira oraz Wang Bing.

Lista filmów, które zakwalifikowały się do Konkursu Głównego jest dostępna na stronie festiwalu: www.pardolive.ch/pardo/program/archive/2016/catalog-sections.html?sid=69015

Tydzień Krytyki Filmowej – dwa polskie filmy

W  konkursowej sekcji Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique) wśród 7 produkcji z całego świata znalazły się dwa filmy dokumentalne współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Mnich z morza” Rafała Skalskiego oraz „Komunia” Anny Zameckiej. Warto podkreślić, że dwukrotnie z rzędu polski film wygrywał sekcję Tydzień Krytyki Filmowej. Dwa lata temu najlepszym filmem sekcji ogłoszono dokument muzyczny o Eugeniuszu Rudniku „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz. W roku 2015 sekcję wygrali „Bracia” Wojciecha Staronia.

Lista filmów, które zakwalifikowały się do Tygodnia Krytyki Filmowej znajduje się na stronie festiwalu: www.pardolive.ch/pardo/program/archive/2016/catalog-sections.html?sid=69008

„Mnich z morza”

„Mnich z morza”. Fot. materiały prasowe

Bohaterem filmu jest Ball – trzydziestoletni Taj, który używa życia pełnego uciech. Kuszą go atrakcje nocnego Bangkoku: imprezy, znajomi, alkohol. Jednak prastara tradycja nakazuje młodym mężczyznom wstąpić na pewien czas do zakonu, aby dowieść swojej dojrzałości i zmierzyć się z surowymi zasadami buddyzmu. W zacisznym klasztorze otoczonym morzem Ball spędzi więc dwa tygodnie, poddając się duchowemu przewodnictwu tamtejszych mnichów.

Rafał Skalski jest absolwentem Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego dokumentalny debiut „52 procent” (2007) zdobył Złotego Lajkonika na 47. Krakowskim Festiwalu Filmowym, był również prezentowany na kilkudziesięciu najważniejszych festiwalach. Od tego czasu zrealizował m.in. krótkie dokumentalne „Dziewczyny” (2009), średniometrażowy dokument „Kochankowie” (2010), 30-minutową fabułę „Zagraj ze mną” (2010), a także dokument-komiks „Zdzisław Pacak” w ramach serii „Portrety wojenne” (2014). Reżyser obecnie pracuje nad nowym filmem dokumentalnym „Nurt”, który rozwija wraz z Gregiem Zglińskim.

Zdjęcia do filmu zrealizował Filip Drożdż, montażystą jest Filip Drzewiecki, muzykę skomponował laureat Paszportów Polityki 2016 Kuba Ziołek, zaś udźwiękowił go Franciszek Kozłowski z Ucho Studio. Film został wyprodukowany przez Centralę w koprodukcji z Mosquito Films – Konrad Jakubowski oraz Indi Film. „Mnich z morza” został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i uzyskał wsparcie mecenasów kultury za pośrednictwem portalu crowdfundingowego Polak Potrafi.

„Komunia”

„Komunia”. Fot. Otter Films

Czternastoletnia Ola „dorosła”, kiedy mama wyprowadziła się z domu. Ola sama musiała zająć się domem i bratem, który wierzy, że jest szympansem i że pewnego dnia wyrośnie mu sierść i mocne pazury. Oli zależy, by autystyczny brat był 'normalnym chłopcem' i jak inne dzieci poszedł do Pierwszej Komunii; żeby u nich też był rodzinny obiad i prezenty. Ale komunijna uroczystość to dla Oli  przede wszystkim okazja do dawno wymarzonego spotkania z mamą. Obiecała, że przyjedzie.

Anna Zamecka – absolwentka antropologii kultury i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała na Wydziale Filmu i Mediów na Uniwersytecie Kopenhaskim. Ukończyła wiele kursów i programów dla twórców filmowych. „Komunia” (roboczy tytuł „Kiedy wrócisz”) jest jej pełnometrażowym debiutem. Producentem filmu jest firma Otter Films. Koproducentem filmu są HBO Polska, Wajda Studio i MX35. Autorką zdjęć jest Małgorzata Szyłak.

Więcej informacji: www.semainedelacritique.ch.

„Słońce, to Słońce mnie oślepiło” w sekcji Signs of Life

„Słońce, to Słońce mnie oślepiło”. Fot. Wilhelm Sasnal 

W prestiżowej sekcji Signs of Life wśród 8 filmów zostanie pokazany nowy film Anny Sasnal i Wilhelma Sasnala „Słońce, to Słońce mnie oślepiło” z kreacją aktorską Rafała Maćkowiaka. Obraz jest inspirowany powieścią „Obcy” Alberta Camusa. Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry – jeszcze bardziej obcego niż on sam. Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa. Film jest koprodukcją polsko-szwajcarską, producentem filmu jest Wilhelm Sasnal i galeria Hauser & Wirth Zürich Gallery. Celem sekcji Signs of Life jest, jak podkreślają organizatorzy festiwalu „badanie terytoriów granicznych języka filmowego, angażującego nowe formy narracji”.

Lista filmów, które zakwalifikowały się do sekcji Signs of Life znajduje się na stronie festiwalu: www.pardolive.ch/pardo/program/archive/2016/catalog-sections.html?sid=69016

First Look

W tym roku First Look – sekcja works in progress Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno prezentująca projekty filmowe w fazie postprodukcji, będzie poświęcona polskiemu kinu. Jury w składzie Cameron Bailey (dyrektor artystyczny Toronto International Film Festival), Bero Beyer (dyrektor Rotterdam International Film Festival) i Kerem Ayan (dyrektor artystyczny Istanbul International Film Festival) wybiorą najlepszy projekt przyznając nagrodę First Look, która pomoże twórcom wybranej produkcji ukończyć etap postprodukcyjny. Zwycięski projekt otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 65 000 euro na postprodukcję, której sponsorem jest Cinelab Romania oraz 5 500 euro od Le Film Français na reklamę.

Lista filmów, które zakwalifikowały się do sekcji First Look:

  • „13 Summers Under The Water” – reż. Wiktoria Szymańska, producenci: Wiktoria Szymańska, Izabela Igiel (Luna W); Edher Campos (Machete Producciones)
  • „Ptaki śpiewają w Kigali”- reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze; producenci: Joanna Kos-Krauze i Aleksandra Bielska (KosFilm)
  • „Kamerdyner” – reż. Filip Bajon, producenci: Olga Bieniek, Mirosław Piepka (Film Icon)
  • „Dzień czekolady” – reż. Jacek Piotr Bławut, producent: Anna Bławut-Mazurkiewicz (Aura Films)
  • „Jestem mordercą” – reż. Maciej Pieprzyca, producenci: Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś (Re Studio)
  • „Zgoda” – reż. Maciej Sobieszczański, producenci: Zbigniew Domagalski i Monika Błachnio (Studio Filmowe Kalejdoskop)

Partnerami tegorocznej sekcji First Look w Locarno są PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Fundacja Polskie Centrum Audiowizualne.

Więcej informacji o tegorocznej sekcji First Look znajduje się na stronie festiwalu w Locarno: www.pardolive.ch/pardo/pardo-live/today-at-festival/2016/day-0/first-look-on-polish-cinema-6-polish-films-in-post-production-in-locarno.html.

Polska z szansą na European Casting Director Award

W tym roku po raz pierwszy podczas festiwalu w Locarno zostanie wręczona European Casting Director Award dla najlepszego europejskiego reżysera castingu. Do nagrody zostało nominowanych 7 europejskich twórców w tym Polka Magdalena Szwarcbart za film „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 sierpnia. 

Lista wszystkich nominowanych znajduje się na stronie festiwalu w Locarno: www.pardolive.ch/pardo/pardo-live/today-at-festival/2016/day-0/european-casting-director-award0.html.

Marta Sikorska, Paulina Bez

03.08.2016