Polskie filmy w programie AFI Docs 2016

Trzy polskie produkcje znalazły się w programie AFI Docs 2016. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-26 czerwca 2016 w Waszyngtonie oraz Silver Spring w Stanach Zjednoczonych.

Międzynarodowa premiera „Dwóch światów” Macieja Adamka

Dwa światy

„Dwa światy”, Fot. materiały prasowe

Selekcjonerzy AFI Docs do sekcji pełnometrażowej zakwalifikowali dokument Macieja Adamka „Dwa światy”. Współfinansowany przez PISF film jest portretem rodziny, w której rodzice są głuchoniemi , a ich córka Laura jest słysząca. 12- letnia dziewczynka jest naszym przewodnikiem po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym jak życie każdej rodziny. „Dwa światy” zostały wyprodukowane przez Metro Films razem z Telewizją Polską. Pokaz na amerykańskim festiwalu będzie międzynarodową premierą filmu. Wcześniej produkcja weźmie udział w Konkursie Polskim na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Polskie filmy w sekcji krótkometrażowej

Do sekcji krótkometrażowej zakwalifikowano dwie polskie produkcje: „Wielki Teatr” Sławomira Batyry oraz „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka.

Wielki_teatr

„Wielki Teatr”, Fot. materiały prasowe

Film debiutującego Sławomira Batyry pokazuje Teatr Wielki w Warszawie, który ma największą operową scenę na świecie. Dzięki cierpliwej obserwacji reżysera mamy okazję zobaczyć to, co dzieje się za jego kulisami podczas przygotowań do spektaklu “Madame Butterfly” w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Filmowa wędrówka na drugą stronę pozwala odkryć nieznany świat, niemniej fascynujący niż to, co można zobaczyć na scenie. Film wyprodukował Adam Sokołowski/DeLord. Obraz miał swoją światową premierę na festiwalu Visions du Réel 2016.

Ślimaki

„Ślimaki”, Fot. materiały prasowe

Z kolei „Ślimaki” to dokument o Andrzeju, który wraz z kolegą postanawia założyć park hodowlany dla ślimaków. Mimo braku doświadczenia, bohaterowie wierzą w sukces przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi im Grzegorz Skalmowski z Pasłęka, zwany „Ślimaczanym Królem”, który udziela mężczyznom cennych porad. W czasie przygotowań do rozpoczęcia hodowli, bohaterowie prowadzą rozmowy o życiu, śmierci, miłości, przyjaźni, które stają się kwintesencją filmu i w których ślimak urasta do roli symbolu odradzania się i życia wiecznego. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument został wyprodukowany przez Wajda Studio i zdobył już kilka nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. nagrodę „Silver Eye” dla najlepszego filmu krótkometrażowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie.

AFI Docs

to festiwal stworzony w 2003 roku przez Amerykański Instytut Filmowy (American Film Institute) i Discovery Channel. Wydarzenie prezentuje najlepsze filmy dokumentalne z całego świata.

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.afi.com/afidocs.

10.05.2016