Polskie filmy w programie festiwalu IDFA

15 października organizatorzy 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie ogłosili program imprezy, w którym znalazły się również filmy polskich twórców. Impreza odbędzie się w dniach 14-25 listopada.

Konkurs dokumentów pełnometrażowych

Wśród 16 tytułów z całego świata w konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych znalazł się najnowszy film Janusza Mrozowskiego „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych”. Film opowiada historię Damiana, odsiadującego w więzieniu w Tarnowie wyrok 10 lat pozbawienia wolności za udział w napadzie z bronią w ręku. Przez dwa tygodnie reżyser towarzyszy w celi swojemu bohaterowi, obserwując jak znosi on przebywanie w całkowitej izolacji. Dokument „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” prezentowany jest także w programie 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Zwiastun filmu „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” znajduje się tutaj.

Konkurs dokumentów studenckich

Wśród 14 filmów zrealizowanych przez studentów szkół filmowych widzowie festiwalu obejrzą etiudę „Rogalik” Pawła Ziemilskiego. Współfinansowana przez PISF etiuda została zrealizowana w łódzkiej PWSFTviT i była dotychczas prezentowana m.in. w ramach festiwalu „Łodzią po Wiśle” (Główna Nagroda W Kategorii Etiuda Dokumentalna Przyznawana Przez Planete + Doc Film Festival) i 12. T-Mobile Nowych Horyzontów. Zwiastun „Rogalika” można obejrzeć tutaj.

Sekcja Doc Next

IDFA to także program Doc Next, który prezentuje dopiero co wyłaniające się filmowe talenty. I tu również nie zabraknie polskiego akcentu. W ramach Doc Next zostaną wyświetlone dwa dokumenty z Polski: „Pszów” Agaty i Moniki Zając oraz Michaliny i Marzeny Krakowczyk oraz „Bez widza” Rafała Andrzeja Głombiowskiego. Warto wspomnieć, że en ostatni tytuł został zakwalifikowany do udziału w projekcie Gesamt duńskiego reżysera Larsa von Triera.

 

Więcej informacji o 25. edycji festiwalu IDFA: www.idfa.nl.

 

Marta Sikorska

15.10.2012