Polskie filmy na 19. MFF w Busan

W programie 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan znalazł się m.in. film Jana Komasy „Miasto 44”, który właśnie w Korei Południowej będzie miał swoją międzynarodową premierę.

„Miasto 44” w sekcji Flash Forward

Sekcja Flash Forward jest dedykowana reżyserom spoza Azji, którzy znajdują się na początku swej kariery zawodowej. W tym roku zostanie w niej zaprezentowanych 35 tytułów z 29 krajów. Wśród nich znalazła się druga pełnometrażowa produkcja Jana Komasy „Miasto 44„. Pokaz w Busan będzie międzynarodową premierą filmu.

 

„Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności – taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku. Film został wyprodukowany przez Akson Studio ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„The Cut” w sekcji World Cinema

„The Cut” – trzecia część trylogii „Miłość, śmierć i zło” Fatiha Akina zostanie pokazana w Busan w sekcji World Cinema, gdzie znalazły się 53 filmy z 33 krajów. „The Cut” to epopeja, dramat, film przygodowy i western. Jego głównym bohaterem jest kowal Nazaret Manoogian (Tahar Rahim), który przeżył ludobójstwo i został odłączony od swojej rodziny. Po wielu latach dowiaduje się, że jego córki bliźniaczki żyją i wyrusza w podróż, żeby je odnaleźć. „The Cut” brał udział w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu filmowego w Wenecji. Polskim koproducentem filmu jest Opus Film, produkcja została dofinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Molehill” w sekcji Wide Angle

Krótkometrażowy „Molehill” Joanny Zastróżnej został zakwalifikowany do sekcji Wide Angle. W filmie opowiadającym o dwóch dziadach, którzy spędzają najkrótszą noc i najdłuższy dzień lata na kretowiskach wojskowych, główne role grają Eryk Lubos i Andrzej Chyra. „Molehill” został wyprodukowany przez Mediascream Art Productions oraz Asia Za Films.

Projekt Weroniki Czołnowskiej na Asian Film Market

W tym roku, w ramach Asian Film Market, w warsztatach „Ties that bind” dla europejskich i azjatyckich producentów weźmie udział Weronika Czołnowska z projektem „Baby”, którego reżyserem ma być absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi Kei Ishikawa.

 

19. MFF w Busan odbędzie się w dniach 2-11 października 2014. Więcej o festiwalu na www.biff.kr.

02.10.2014