Polskie filmy w programie IDFA 2015

Filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA), który odbędzie się w dniach 18-29 listopada 2015.

Konkurs Filmów Średniometrażowych

Do międzynarodowego Konkursu Filmów Średniometrażowych wśród 15 tytułów z całego świata zakwalifikował się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Życie motyla” Piotra Bernasia (produkcja Marta Golba Endorfina Studio). Jak piszą producenci filmu jest to spojrzenie w głąb mechanizmów ludzkiej autodestrukcji. Marcin Różalski (35) jest weteranem sztuk walki i współczesną wersją gladiatora. Jego życie to nieustanna walka naznaczona świadomym i konsekwentnym okaleczaniem własnego ciała i wyniszczaniem zdrowia. „Życie motyla” to opowieść o cenie jaką płaci się za bezkompromisowe dążenie do celu. Historia o lęku i nienawiści, ale też o bezwarunkowej miłości do drugiego człowieka.

Konkurs debiutów

Wśród 15 filmów dokumentalnych prezentowanych w konkursie debiutów znalazł się obraz „Alisa w krainie wojny” („Alisa in Warland”), zrealizowany przez Liubow Durakową i Alisę Kowalenko w ramach wspieranego przez PISF projektu „Młodzi o młodych”. Producentem obrazu jest Mirosław Dembiński (Fundacja Dokument i Świat). Jak piszą twórcy filmu: „Alisa w krainie wojny” przedstawia życie Alisy od czasu Euromajdanu do wojny na wschodzie Ukrainy. Jest to emocjonalny dziennik młodej kobiety zagubionej w niestabilnym świecie. Żywy obraz jej tragicznych doświadczeń, uczuć i obaw.

Sekcja Best of Fest

W ramach sekcji Best of Fest prezentującej najlepsze filmy dokumentalne pokazywane na międzynarodowych festiwalach znalazł się obraz „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz został nagrodzony m.in. na MFF w Locarno, na Krakowskim Festiwalu Filmowym, w Lizbonie i Petersburgu. W sekcji Best of Fest pokazany zostanie także prezentowany dotychczas m.in. w Locarno i Krakowie dokument „K2. Dotknąć nieba” Elizy Kubarskiej.

Sekcja Panorama

W ramach prezentacji w sekcji Panorama pokazany zostanie film Krzysztofa Kopczyńskiego „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz”. Ta polsko-szwedzko-ukraińska koprodukcja była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Warto podkreślić, że film podczas Międzynarodowego Festiwalu w Odessie otrzymał nagrodę FIPRESCI dla najlepszego filmu dokumentalnego.

IDFA Forum

Projekt filmu „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego weźmie udział w towarzyszących festiwalowi IDFA targach koprodukcyjnych IDFA Forum, które odbędzie się w dniach 23-25 listopada. Projekt powstaje w koprodukcji włosko-polska-niemieckiej. Za produkcję filmu odpowiedzialni są: Małgorzata Zacharko (Film Art Production), Matthias Miegel (Kundschafter Filmproduktion GmbH Berlin), Alessandro Carroli (EiE film) oraz Ann Carolin Renninger (Zero One Film GmbH, Berlin). Film opowiada o życiu Michała Waszyńskiego, twórcy takich filmów, jak „Dybuk” i „ABC miłości”. Poprzednim współnym projektem Elwiery Niewiery i Piotra Rosołowskiego był film „Efekt domina”. Więcej informacji o projekcie „Książę i dybuk” można znaleźć na stronie: filmartproduction.pl/ksiaze-i-dybuk

Hanna Polak w jury Konkursu Głównego

Autorka filmu „Nadejdą lepsze czasy”, nagrodzonego podczas ubiegłorocznej edycji IDFA Nagrodą Specjalną zasiądzie w tym roku w jury Konkursu Głównego. Obok Hanny Polak 15 konkursowych tytułów będą oceniać: Laurent Bécue-Renard, Mahamat Saleh Haroun, Jonathan Rosenbaum i Barbara Visser.

IDFA jest jedną z największych imprez w świecie dokumentu, przyciągającą rokrocznie setki profesjonalistów z całego świata. Nieodłączną częścią IDFA są targi Docs for Sale, każdego roku prezentujące co najmniej 450 tytułów, oraz The Forum, pod którego szyldem odbywają się liczne wydarzenia branżowe, w tym sesje pitchingowe, wykłady i panele dyskusyjne.

 Więcej informacji na stronie: www.idfa.nl.

09.10.2015