Polskie filmy w programie MFF w Rydze

7 września rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rydze (Riga IFF 2017). W programie wydarzenia znajdą się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dwa filmy w Konkursie Głównym

Wśród 10 tytułów prezentowanych w Konkursie Głównym widzowie w Rydze obejrzą „Serce miłości” Łukasza Rondudy oraz estońsko-polsko-holenderską koprodukcję „Listopad” w reżyserii Rainera Sarneta.

„Serce miłości”

„Serce miłości”. fot. materiały prasowe

„Serce miłości” to historia związku artystów – Zuzanny Bartoszek i Wojtka Bąkowskiego, w którym sztuka i miłość bez przerwy się przenikają. Ona – poetka przed debiutem i On – uznany artysta wizualny i muzyk. Bohaterowie bardzo podobni fizycznie i artystycznie, cały czas walczą ze sobą o autonomię twórczą i osobistą. Autorem scenariusza do filmu jest Robert Bolesto („Córki dancingu”, „Ostatnia rodzina”). Autorem zdjęć realizowanych jesienią 2016 w Warszawie i Poznaniu jest Łukasz Gutt. W rolę artystów wcielili się Jacek Poniedziałek i Justyna Wasilewska.

Film wyprodukowała spółka Serce, założona przez producenta filmu – Kubę Kosmę wspólnie z Łukaszem Rondudą. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz wsparcie Poznan Film Commission. Koproducentami filmu są: Heliograf Sp. z o.o., Coloroffon Sp. z o.o., Soundmaking, Zaborski Morysiński Adw. Sp. P., Montage Design – Przemysław Chruścielewski, Łukasz Gutt oraz Łukasz Ronduda. Światowa premiera filmu odbyła się podczas 46. MFF w Rotterdamie. Film był prezentowany podczas 67. Berlinale w sekcji Forum Expanded.

„Listopad”

Film „Listopad” oparty jest na bestsellerowej estońskiej powieści „Rehepapp”, która została przetłumaczona na osiem języków. Historia łączy w sobie elementy magii, czarnego humoru i romantycznej miłości. Akcja filmu toczy się w pogańskiej estońskiej wiosce. Główną bohaterką filmu jest Liina, młoda dziewczyna pracująca na farmie, beznadziejnie i rozpaczliwie zakochana w Hansie, chłopcu z wioski. Film łączy w sobie pogańską mitologię estońską z europejską mitologią chrześcijańską. I jedna i druga poszukują cudu; starożytnej siły, która sprawia, że człowiek posiada duszę. Film o pragnieniu posiadania duszy, o jej sprzedaniu i życiu bez niej. Polskim koproducentem filmu „Listopad” jest Łukasz Dzięcioł z firmy Opus Film. Pozostali koproducenci to Homeless Bob Production OÜ (Estonia) i PRPL B.V. (Holandia). Muzykę skomponował Jacaszek. Premiera filmu odbyła się podczas 52. MFF w Karlowych Warach.

Filmy w pozostałych sekcjach

W sekcji Artdocfest, prezentującej filmy dokumentalne znalazł sie współfinansowany przez PISF film „Proces. Feseracja Rosyjska vs. Oleg Sencow” w reżyserii Askolda Kurova. Światowa premiera filmu miała miejsce podczas 67. Berlinale w ramach obchodów 30-lecia Europejskiej Akademii Filmowej. Film pokazano w sekcji Berlinale Special. Producentami filmu są Max Tuula (Marx Film), Maria Gavrilova, oraz Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska (Message Film) i Czeska Telewizja.

Wśród 9 tytułów w sekcji Home Made, prezentującej produkcje z krajów nadbałtyckich znalazły się 2 koprodukcje wsparte przez PISF: „Szron” Sharunasa Bartasa (polskim koproducentem jest firma Donten & Lacroix Films) oraz „Święty” Andriusa Blazeviciusa (polski koproducent No Sugar Films). Natomiast w sekcji prezentującej filmy krótkometrażowe znajdą się animacje – „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej, „O matko!” Pauliny Ziółkowskiej i „Czarnoksiężnik z krainy US” Balbiny Bruszewskiej. W sekcji Beast, prezentującej „nowe nadzieje w europejskim kinie” wśród 5 tytułów znalazły się „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka oraz „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej.

Międzynarodowy festiwal Filmowy w Rydze odbędzie się w dniach 7 – 17 września 2017.

Więcej informacji: www.rigaiff.lv.

Marta Sikorska

28.08.2017