Polskie filmy w programie Sheffield Doc/Fest 2016

5 maja poznaliśmy program największego festiwalu filmów dokumentalnych w Wielkiej Brytanii. W programie 22. Festiwalu Sheffield Doc/Fest znajdą się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Impreza odbędzie się w dniach od 10 do 15 czerwca.

„Bracia” Wojciecha Staronia powalczą o Grand Jury Award

W najbardziej prestiżowej sekcji konkursowej festiwalu „Bracia” Wojciecha Staronia powalczą o Grand Jury Award z 12 tytułami z całego świata. Filmy w tym konkursie oceniać będą: Eric Hynes, Nino Kirtadze, Sean McAllister, Marie Nelson oraz Barbara Truyen. Główną nagrodę wynoszącą 2000 funtów ufundował magazyn Screen International. „Bracia” będą też pokazywani w ramach programu „No Place Like Home”, gdzie znalazły się filmy dotykające tematyki migracyjnej i uchodźczej.

„Zud” Marty Minorowicz wśród nominowanych do Environmental Award

W sekcji podejmującej tematy ekologiczne i związane z przyrodą wśród 9 konkursowych tytułów znalazł się „Zud” Marty Minorowicz. Tę polsko-niemiecką koprodukcję oceni jury w składzie: Ryan Harrington, Leonard Retel Helmrich, Jerry Rothwell, Kate Townsend i Melanie Wallace. Nagrodę w wysokości 2000 funtów ufundował kanał telewizyjny Discovery.

„Figura” i „Miłość bezwarunkowa” w Sheffield

Krótkometrażowy dokument „Figura” Katarzyny Gondek będzie prezentowany w ramach sekcji Short Doc Programme. Natomiast „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka znalazła się wśród 65 projektów, które zostaną zaprezentowane na towarzyszącym festiwalowi pitchingu MeetMarket (spotkanie odbędzie się w dniach 13-14 czerwca).

Film współautorstwa Bartka Dziadosza na zamknięcie festiwalu

Filmem zamknięcia festiwalu będzie pokaz nowelowej produkcji „The Seasons in Quincy” opowiadającej o brytyjskim pisarzu i myślicielu Johnie Bergerze. Autorem jednej z 4 nowel jest mieszkający w Wielkiej Brytanii reżyser i autor zdjęć Bartek Dziadosz, który obok reżyserującej jedną z nowel Tildy Swinton, będzie gościem projekcji.

Więcej informacji: www. sheffdocfest.com.

Marta Sikorska

05.05.2016