Polskie filmy w programie Sundance 2016

Współfinansowane przez PISF filmy „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka znalazły się w sekcjach konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sundance. Impreza odbędzie się w dniach 21 – 31 stycznia.

„Córki Dancingu” w konkursie World Dramatic Cinema Competition

Dwie nastolatki Złota i Srebrna – lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Nie są to jednak zwyczajne dziewczyny, tylko syreny, które próbują poznać i zrozumieć, czym jest bycie kobietą w otaczającej je rzeczywistości. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Film nagrodzony na 40. FF w Gdyni

Autorem scenariusza „Córek Dancingu” jest Robert Bolesto. Za zdjęcia odpowiada Jakub Kijowski. Główne role w filmie Agnieszki Smoczyńskiej zagrały Marta Mazurek i Michalina Olszańska. W filmie wystąpili m.in. Kinga Preis,  Andrzej Konopka, Jakub  Gierszał  i Magdalena Cielecka. Nagrodzony na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszy debiut i najlepszą charakteryzację debiut Agnieszki Smoczyńskiej wyprodukowała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Koproducentami filmu są Telewizja Polska i Platige Image. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej debiut Agnieszki Smoczyńskiej zostanie zaprezentowany w konkursie World Dramatic Cinema Competition wśród 12 filmów fabularnych z całego świata. Film wszedł na ekrany polskich kin 25 grudnia. Jego dystrybutorem jest firma Kino Świat.

Warto dodać, iż grający w „Córkach Dancingu” Jakub Gierszał wystąpił w jeszcze jednym konkursowym tytule, amerykańsko-niemieckiej koprodukcji autorstwa Chada Hartigana „Morris from America”. Film będzie prezentowany w konkursie U.S. Dramatic Competition.
 

„Wszystkie nieprzespane noce” w konkursie World Cinema Documentary Competition

„Wszystkie nieprzespane noce”, fot. Endorfina Studio

Najnowszy film Michała Marczaka, autora głośnego „Fuck for Forest”, będzie miał swoją premierę  światową na jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń filmowych – założonym przez Roberta Redforda słynnym Sundance Film Festival.

Film zostanie zaprezentowany w konkursie wraz z 11 tytułami z całego świata. Niekonwencjonalna fabuła Michała Marczaka z uwagi na swój niespotykany autentyzm w filmowaniu aktorów weźmie udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych. Jak piszą twórcy filmu „Wszystkie nieprzespane noce”  to błyskotliwy portret współczesnych polskich dwudziestolatków, mający szansę stać się manifestem niespokojnego pokolenia urodzonych po 1989 roku. Na dwa lata warszawskie ulice, kluby, kawiarnie i mieszkania stały się naturalnym planem zdjęciowym, w których powstała najbardziej intymna i prawdziwa opowieść o młodych ludziach od czasu „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy.

Film jest produkcją polsko-brytyjską. „Wszystkie nieprzespane noce” powstały w wyniku współpracy ENDORFINA studio (odpowiedzialnego m.in. za wielokrotnie nagradzany dokument „15 stron świata”) i Pulse Films (producenta m.in. „20 000 dni na Ziemi”). Koproducentami filmu są Telewizja Polska oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Sundance Institute i Brit Doc Circle Fund.

„Figura” w konkursie krótkometrażowych dokumentów

„Figura”, fot. Polish Docs

Z 8712 filmów krótkometrażowych zgłoszonych w tym roku na festiwal selekcjonerzy wybrali 72 produkcje, które zostaną pokazane w kilku sekcjach i konkursach. Podobnie jak w ubiegłych latach polski film znalazł się w konkursowym programie prezentującym krótkometrażowe filmy dokumentalne. „Figura” Katarzyny Gondek zostanie pokazana wraz z 17 innymi tytułami z całego świata, m.in. dokumentem zrealizowanym przez amerykańskiego aktora Jasona Reitmana.

„Niewinne” w sekcji Premieres

W pozakonkursowej sekcji prezentującej światowe premiery znajdzie się współfinansowana przez PISF koprodukcja polsko-francuska „Niewinne” („Agnus Dei”) w reżyserii Anne Fontaine. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce, zimą 1945 Mathilde Beaulieu (Lou de Lâage) to młoda stażystka pracująca w lokalnym oddziale francuskiego Czerwonego Krzyża, który ma na celu odnalezienie, wyleczenie i repatriację Francuzów ocalonych z niemieckich obozów. Pewnego dnia do szpitala przyjeżdża polska zakonnica. Łamanym francuskim błaga Mathilde, żeby wróciła z nią do klasztoru.

W filmie wystąpili: Lou de Lâage („Respire”, „Jappeloup” – nominowana do Cezara w kategorii Najbardziej obiecującej aktorki), Vincent Macaigne („Eden”) oraz polskie aktorki: Agata Kulesza („Ida”), Agata Buzek („Rewers”) i Joanna Kulig („Sponsoring”, „Ida”). Producentami filmu są Eric i Nicolas Altmayer z Mandarin Cinema („Saint Laurent” Bertranda Bonello) oraz Philippe Carcassonne, a koproducentami Eliza Oczkowska i Klaudia Śmieja z Aeroplan Film (Polska), Mars Films, France 2 Cinema i Scope Picture (Belgia) przy wsparciu Film Commission Poland. Zdjęcia do filmu autorstwa Caroline Champetier w całości były realizowane w Polsce. Za wizualną stronę produkcji odpowiadają polscy twórcy – Joanna Macha za scenografię oraz Katarzyna Lewińska za kostiumy.

Polskie filmy nagradzane na Sundance

Warto podkreślić, iż polskie filmy od kilku lat są obecne i nagradzane w sekcjach konkursowych festiwalu Sundance. W 2011 roku wyróżnienie w konkursie krótkich metraży zdobył Jakub Stożek i jego film dokumentalny „Poza zasięgiem”. W tym roku „Obiekt” w reżyserii Pauliny Skibińskiej otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, natomiast w 2013 roku „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wygrał w tej samej sekcji. Także w roku 2013 „Nieulotne” w reżyserii Jacka Borcucha nagrodzono za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych. Wszystkie te tytuły były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Nieulotne” to drugi film Jacka Borucha, który został pokazany podczas Sundance. W 2010 roku amerykańska publiczność mogła zobaczyć na festiwalu „Wszystko, co kocham”.

MFF Sundance

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda, odbywa się w miejscowości Park City w stanie Utah w USA. Sundance Film Institute wspomaga kino niezależne – daje stypendia reżyserom, scenarzystom i producentom, a także współfinansuje filmy.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sundance.org.

Marta Sikorska

20.01.2016