Polskie filmy w sekcji Short Cuts 41. TIFF

„Romantik” Mateusza Rakowicza zakwalifikował się do sekcji Short Cuts 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. To niejedyny polski akcent tej sekcji festiwalu.

„Romantik”

(wcześniejszy tytuł „Noc w Paryżu”) to krótka historia utrzymana w tragikomicznej tonacji o tym, że nie panujemy nad swoim losem, nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że osiągnęliśmy pełnię szczęścia. Czterdziestokilkuletni Stanisław zabiera swoją ukochaną Zosię w tajemniczą i romantyczną podróż. Pragnie jej się oświadczyć w mieście miłości. Nie spodziewa się, że najbliższa noc stanie się koszmarem jego życia, a drobiazgowo zaplanowana podróż okaże się daleka od wyobrażeń czy oczekiwań.

W rolę Stanisława wcielił się Robert Więckiewicz, z kolei Zosię zagrała Justyna Wasilewska. Autorem zdjęć do filmu, które zrealizowano jesienią 2015 roku w Paryżu, jest Jakub Czerwiński.

Pokaz w na TIFF będzie pierwszą zagraniczną prezentacją produkcji, która powstała w ramach drugiej edycji projektu Studia Munka i L.e. G.R.E.C – „Warszawa-Paryż”. Film Mateusza Rakowicza może w Toronto ubiegać się o nagrodę Short Cuts Award dla najlepszego filmu sekcji.

„Romantik” w Polsce doceniło już jury 35. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, przyznając Jantara 2016 dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Rakowicza nagrodzono za talent narracyjny, poczucie humoru i lekkość w opowiadaniu historii. Film zakwalifikował się także do Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Niejedyny polski akcent

O nagrodę sekcji Short Cuts będzie mógł się ubiegać także film Evy Michon „Small Fry”, którego jednym z producentów jest Łukasz Dzięcioł z firmy Opus Film. Powstały w koprodukcji z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi film opowiada o amerykańskiej nastolatce, która pragnąc zbudować więź ze swoim ojcem odwiedza go w Polsce. W roli ojca występuje Robert Gonera.

Festiwal w Toronto

jest uznawany za jedno z ważniejszych wydarzeń filmowych za Oceanem. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 8-18 września.

Więcej o 41. MFF w Toronto: www.tiff.net.

Informacja prasowa

10.08.2016