Polskie filmy w Szwajcarii

Panorama polskiej animacji zostanie zaprezentowana podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Fantoche. Kuratorami odpowiedzialnymi za polski program są producentka ze studia Human Ark Anja Šošić i reżyser Piotr Szczepanowicz.

Focus on Poland

Sekcja poświęcona polskiej animacji została podzielona na cztery bloki: Inner Worlds, Between the Two of Us, Social Puzzle oraz On the Move. W poszczególnych blokach znalazły się filmy opowiadające o naszych pragnieniach, marzeniach i lękach, relacjach międzyludzkich, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych oraz podróżach. Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z filmami zaliczanymi do klasyki polskiej animacji, jak i zupełnie nowym dorobkiem polskich animatorów. Dodatkowo, obok krótkometrażowych animacji, na festiwalu zostaną pokazane pełnometrażowe filmy „Jeż Jerzy” w reżyserii Wojciecha Wawszczyka, Tomasza Leśniaka i Jakuba Tarkowskiego oraz „Droga na drugą stronę” Ancy Damian. W programie festiwalu znalazły się także przegląd filmów zrealizowanych przez studentów Szkoły Filmowej w Łodzi oraz prezentacja studia Human Ark przygotowana przez Wojciecha Wawszczyka.

Polskie filmy w konkursie

Poza filmami, które znalazły się w programie szwajcarskiego festiwalu w ramach przeglądu polskiej animacji publiczność będzie mogła obejrzeć także polskie filmy, które zakwalifikowały się do konkursu. Wśród 35 filmów zakwalifikowanych w tym roku do konkursu pokazane zostaną animacje „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci oraz „Płoty” Natalii Krawczuk.

Pokaz „Czarodziejskiej góry”

W ramach prezentacji najnowszych pełnometrażowych filmów animowanych zostanie pokazana nagrodzona na festiwalu w Karlowych Warach międzynarodowa koprodukcja z udziałem Polski „Czarodziejska góra” Ancy Damian. Kolejnym filmem z polskim udziałem pokazywanym w tej sekcji jest animacja na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego o tym samym tytule „Jeszcze dzień życia” („Another Day Of Life”). Realizacją filmu zajmują się Raúl de la Fuente i Damian Nenow.

Retrospektywa Jana Januarego Janczaka

W programie retrospektywy znalazły się filmy mieszkającego i pracującego w Szwajcarii od 1980 roku polskiego animatora Jana Januarego Janczaka. W ramach przeglądu filmów artysty zostanie pokazanych 9 animacji zrealizowanych w latach 1967-1980.

Pozostałe polskie akcenty w programie

W sekcji poświęconej animowanym muzycznym wideoklipom pokazany zostanie teledysk do piosenki „Paradise Awaits ” zespołu Zhu w reżyserii Tomka Duckiego. Z kolei w sekcji „#gif #fantoche” swoją pracę „Buttdance” zaprezentuje Weronika Banasińska.

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji. Organizacja pokazu polskich filmów krótkometrażowych oraz serii animowanych w ramach festiwalu Fantoche w Szwajcarii jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Fantoche odbędzie się w dniach 1-6 września w Baden w Szwajcarii.

Więcej informacji: www.fantoche.ch/en

21.08.2015