Polskie filmy we Francji

W dniach 10-17 grudnia odbędzie się Festiwal Kina Europejskiego w Les Arcs we Francji. W Konkursie Głównym znalazł się film „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego. W sekcji Premiery zaprezentowany zostanie film „Sponsoring” („Elles”) Małgorzaty Szumowskiej. Polski projekt znalazł się także w programie spotkania Co-production Village.

 

Wszystkie polskie produkcje są współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkurs Główny

„Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego będzie prezentowany w najważniejszym konkursie festiwalu obok 11 innych tytułów. Wśród nich znalazły się m.in. takie filmy jak belgijski film „Lena” czy słowacki „Cygan” – oba tytuły były prezentowane w Polsce podczas 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Filmy w Les Arcs oceni 7-osobowe jury pod przewodnictwem włoskiego aktora i reżysera Michele Placido.

Premiery

Wśród 6 premierowych tytułów francuskiego festiwalu znalazł się film Małgorzaty Szumowskiej „Sponsoring” („Elles”). Premiera filmu odbyła się podczas festiwalu w Toronto. „Sponsoring” to międzynarodowa koprodukcja, w którą zaangażowane były Zentropa International Poland, Zentropa International Köln oraz francuska firma Slot Machine. Autorem zdjęć zrealizowanych w Paryżu i Kolonii jest Michał Englert. Głowną rolę zagrała Juliette Binoche, a obok niej w obsadzie filmu znaleźli się m.in. Joanna Kulig, Andrzej Chyra i Anais Demoustier.

 

Program edukacyjny

 

Francuski festiwal przygotował również specjalną ofertę dla najmłodszych widzów. Wśród 8 tytułów prezentowanych w sekcji School Programme znajdzie się polsko-brytyjska animacja „Piotruś i wilk” autorstwa Suzie Templeton. Film ten w 2008 roku otrzymał Oskara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

Spotkanie koprodukcyjne Co-production Village

W ramach 3-dniowego spotkania koprodukcyjnego odbędzie się szereg spotkań filmowców z przedstawicielami dystrybutorów, agentów sprzedaży i funduszy regionalnych. Co roku w Co-production Village bierze udział ok. 200 przedstawicieli branży filmowej i telewizyjnej. Do udziału w spotkaniach w tym roku zaproszono twórców 22 projektów z całej Europy. Wśród nich, obok filmów z Chorwacji, Francji czy Finlandii znalazł się projekt „Genialny Polak/The Yellow Coat”, Kordiana Piwowarskiego.

 

Więcej informacji o francuskim festiwalu: www.lesarcs-filmfest.com.

23.11.2011