Polskie filmy wśród zwycięzców 7. Animatora

Wśród zwycięzców 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.


„Rzeczy oczywiste” najlepszym polskim filmem


„Rzeczy oczywiste” Piotra Bosackiego otrzymały nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu za sugestywne przedstawienie problemów filozoficznych w literacko-wizualnym poemacie.

„Łaźnia” z najlepszą muzyką


Jean-Marc Petsas otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „Łaźnia”. W uzasadnieniu werdyktu jury zwróciło uwagę na oszczędność i plakatową czystość w komponowaniu efektów dźwiękowych z muzyką. Reżyser filmu Tomasz Ducki był w tym roku autorem identyfikacji wizualnej festiwalu.

Nagroda specjalna dla „Hipopotamów”

 

Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka za szczególne walory artystyczne przypadła animacji Piotra Dumały „Hipopotamy”. Zmarły w zeszłym roku Wojciech Juszczak był wspórganizatorem i dyrektorem festiwalu Animator.

Pozostałe nagrodzone filmy

  • Grand Prix – statuetkę Złotego Pegaza za konsekwentne rozwijanie języka, którego mgliste oniryczne formy tworzą czytelny i ogólny przekaz. Za umiejętne użycie muzyki w budowaniu napięcia niegasnącego w żadnej sekundzie mozolnej sennej narracji otrzymał film braci Quay „Unmistaken Hands: Ex Voto F.H.”. Stworzony w technice poklatkowej animacji kukiełkowej film oparty jest na dziełach urugwajskiego pisarza Felisberto Hernandeza, często nazywanego „ojcem realizmu magicznego”.
  • Srebrnego Pegaza za skuteczne budzenie sprzecznych emocji absurdalnymi obrazami świata, w którym panują odmienne prawa natury otrzymał film „Symphony No. 42” (reż. Réka Bucsi ).
  • Brązowy Pegaz za stworzenie romantycznej, niepokojącej wizji złożoności problemów jednostki i świata przypadł animacji „É in Motion No.2” (reż. Sumito Sakakibara).
  • W kategorii filmu pełnometrażowego zwyciężył, nagrodzony w zeszłym tygodniu w Karlowych Warach obraz Signe Baume „Rocks in my pockets”.
  • Nagrodę publiczności otrzymał film „Padre” Santiago ‚Bou’ Grasso.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych animator odbywający się w dniach 11-17 lipca 2014 w Poznaniu był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji tutaj.

Na podstawie www.polishshorts.pl oraz www.animator-festival.com

21.07.2014