Polskie filmy wygrywają festiwal w Cottbus

Polskie filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymały pięć nagród na 22. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus. Laureatem Grand Prix został „Dzień kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej.

„Dzień kobiet” i Leszek Dawid najlepsi w Konkursie Głównym

Grand Prix 22. edycji festiwalu w Cottbus i nagrodę w wysokości 20 000 euro otrzymał w tym roku film „Dzień kobiet” w reżyserii Marii Sadowskiej. Najlepszym reżyserem został Leszek Dawid za film „Jesteś Bogiem”. W tym roku w Konkursie Głównym wzięło udział 10 debiutów i drugich filmów.

Najlepszy fabularny krótki metraż – „Święto zmarłych”

Konkurs krótkometrażowych filmów fabularnych wygrał film „Święto zmarłych” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. Film opowiadający historię Leny, młodej dziewczyny, która w swoje wypadające 1 listopada osiemnaste urodziny próbuje odnaleźć więź z rodziną, został zrealizowany na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Nagrody dla „Mojej Australii” i Katarzyny Figury

Nagrodę Dialog za porozumienie kulturalne otrzymał Ami Drozd, reżyser polsko-izraelskiej koprodukcji „Moja Australia”, która była pokazana w ramach sekcji „Focus – Eastern Europe by Religions”. Jury złożone z młodzieży szkolnej z Cottbus i Zielonej Góry nagrodziło specjalną nagrodą polską aktorkę Katarzynę Figurę za rolę Halinki w filmie „Yuma” w reżyserii Piotra Mularuka.

 

Wszystkie polskie filmy nagrodzone na 22. Międzynarodowym Festiwalu w Cottbus były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji o laureatach festiwalu na stronie: www.filmfestivalcottbus.de.

 

Paulina Bez

12.11.2012

Galerie zdjęć