Polskie filmy z 7 nagrodami w Cottbus!

Współfinansowane przez PISF filmy „Dzikie róże”, „Jestem mordercą” i „Najlepszy” otrzymały aż 7 nagród, w tym Grand Prix na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus.

„Dzikie róże” z 4 nagrodami

„Dzikie róże”. Fot. Alter Ego Pictures

Niekwestionowanym zwycięzcą 27. MFF w Cottbus jest film „Dzikie róże” w reżyserii Anny Jadowskiej. Polska produkcja otrzymała Grand Prix dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym. Odtwórczyni głównej roli w filmie Marta Nieradkiewicz otrzymała nagrodę dla wyróżniającej się aktorki. „Dzikie róże” otrzymały również nagrodę Jury FIPRESCI oraz nagrodę Jury Ekumenicznego. 

Ewa (30) wraca do domu po pobycie w szpitalu. Czeka na nią dwójka dzieci, Jaś (2) i Marysia (8), którymi podczas jej nieobecności opiekowała się jej matka. Wkrótce do domu wraca również mąż Ewy, Andrzej, który spędził kilka miesięcy pracując w Norwegii. Tymczasem trwają przygotowania do Pierwszej Komunii Marysi. Sekret, który chowa Ewa, wkrótce zaburzy pozornie normalnie funkcjonujące życie rodziny.

Producentem filmu jest firma Alter Ego Pictures. „Dzikie róże” wejdą na ekrany polskich kin 29 grudnia 2017. 

„Jestem mordercą” z 2 nagrodami

Prezentowany w ramach Konkursu Głównego film „Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy otrzymał 2 nagrody: specjalną za reżyserię oraz wyróżniającego się aktora – Mirosław Haniszewski. 

„Jestem mordercą” to thriller psychologiczny luźno inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z końca lat 60. i początku lat 70., które miały miejsce na Śląsku. Głównym bohaterem filmu jest młody milicjant, który po niepowodzeniu dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej, mającej złapać seryjnego mordercę kobiet. Producentem obrazu jest RE studio. 

Premiera filmu odbyła się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie film otrzymał Srebrne Lwy oraz nagrodę za najlepszy scenariusz i nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Maciej Pieprzyca otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na MFF w Szanghaju. Arkadiusz Jakubik za rolę w „Jestem mordercą” został nagrodzony w Konkursie Filmów Polskich na festiwalu Off Camera otrzymał również Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. Agata Kulesza otrzymała Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. Film „Jestem mordercą” otrzymał również Grand Prix na festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa. Film wszedł na ekrany polskich kin 4 listopada 2016. 

„Najlepszy” zwycięzcą Konkursu Kina Młodzieżowego U18

Film „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego wygrał konkurs U18, w którym wzięło udział 9 produkcji w tym aż 4 filmy w polskim udziałem. Filmy oceniło jury młodzieżowe, w skład którego weszli uczniowie ze szkół średnich z Polski, Czech oraz Niemiec.

Głównym bohaterem filmu „Najlepszy” jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

Producentem filmu jest Iron Films a koproducentami Polsat, Lutetia Arabians, Murapol, Cavatina Studio, Odra Film. 

Polska premiera filmu odbyła się podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni gdzie „Najlepszy” otrzymał: nagrodę za scenografię – Marek Warszewski, nagrodę za debiut aktorski – Kamila Kamińska, nagrodę publiczności, Złotego Klakiera oraz Nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą. „Najlepszy” jest również laureatem 2 nagród na 15. MFF Tofifest – „Złotego Anioła” w konkursie filmów polskich „From Poland” oraz nagrody publiczności. 

Film „Najlepszy” wejdzie na ekrany polskich kin 17 listopada. Dystrybutorem obrazu jest Mówi Serwis. 

Szczegółowe informacje o laureatach 27. MFF w Cottbus są dostępne na stronie: www.filmfestivalcottbus.de.

„Żeby nie było śladów” nagrodzone na Connecting Cottbus

Projekt nowego filmu Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów” (producent Aurum Film) na podstawie książki Cezarego Łazarewicza otrzymał nagrodę Midpoint podczas Connecting Cottbus – pitchingu nowych projektów filmowych, który odbył się podczas MFF w Cottbus. Dzięki nagrodzie projekt weźmie udział w Midpoint Feature Launch, prestiżowych międzynarodowych warsztatach nakierowanych na kreatywną pracę nad scenariuszem, produkcję i dalszą promocję filmu.

Paulina Bez 

13.11.2017