Polskie filmy z nagrodami na festiwalu w Trieście

Współfinansowany przez PISF film „Sweat” Magnusa von Horna zdobył nagrodę Cineuropa na 32. Trieste Film Festival. Z kolei najlepszym filmem krótkometrażowym okazał się obraz Damiana Kocura „Dalej jest dzień”.

Laureat Srebrnych Lwów na ostatnim FPFF w Gdyni, bierze też udział w trwających właśnie festiwalach w Göteborgu i Rotterdamie. W 2020 roku „Sweat” zwyciężył na 56. Chicago International Film Festival, a także znalazł się w oficjalnej selekcji 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects w Toronto. Film Magnusa von Horna, oprócz Srebrnych Lwów, zdobył też pięć nagród indywidualnych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za reżyserię (Magnus von Horn), zdjęcia (Michał Dymek), montaż (Agnieszka Glińska), główną rolę kobiecą (Magdalena Koleśnik) oraz drugoplanową rolę kobiecą (Aleksandra Konieczna).

Film to trzy dni z życia Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. Choć jest śledzona przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana przez dalekich znajomych, w jej życiu brakuje bliskości.

Obsada i twórcy

W filmie występuje debiutująca w roli głównej Magdalena Koleśnik, której partnerują: Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna i Zbigniew Zamachowski.

Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek, za montaż Agnieszka Glińska, za dźwięk Michał Robaczewski, za muzykę Piotr Kurek, za scenografię Jagna Dobesz, za kostiumy Małgorzata Fudala, za charakteryzację Agnieszka Sasim, a kierownikiem produkcji Anna Pachnicka. Producentem „Sweat” jest Mariusz Włodarski z firmy Lava Films, który powstał w koprodukcji z Zentropa Sweden i Film i Väst, Canal+, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Opus Film, DI Factory. Producentem wspierającym jest Sophie Erbs i Tom Dercourt z Cinema Defacto.

„Dalej jest dzień”

Film w reżyserii Damiana Kocura zdobył Osiride Brovedani Foundation Award dla najlepszego filmu krótkometrażowego na 32. Trieste Film Festival we Włoszech. To kolejna nagroda po Srebrnym Lajkoniku dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nagrodzie Specjalnej Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich na WAMA Film Festival w Olsztynie. Obecnie film startuje w konkursie międzynarodowym 43. Festival International du Court Métrage de Clermont-Ferrand we Francji.

„Dalej jest dzień” opowiada historię Pawła, samotnego mężczyzny, który pracuje na małym promie rzecznym niedaleko swojej wioski. Większość czasu upływa mu na przewożeniu mieszkańców wsi na drugą stronę rzeki. Mimo, że Paweł jest znany w okolicy, każdy kolejny dzień spędza samotnie. Pewnego dnia zauważa, że ktoś próbuje pokonać rzekę wpław. Tą osobą jest Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia pomóc i ukrywa Mohammada, który w końcu jest osobą, z którą może porozmawiać.

Za zdjęcia do filmu odpowiada Damian Kocur, za montaż Paweł Laskowski i Damian Kocur, za dźwięk Jakub Jerszyński, za scenografię Kamila Pściuk-Glazer, za kostiumy Małgorzata Zabłocka, a kierownikiem produkcji był Wojtek Skrzypczyński. Producentami „Dalej jest Dzień” jest Damian Kocur – Tomcat oraz Michał Sadowski – Kinghouse.

01.02.2021