Polskie filmy z nagrodami na IDFA 2016

Współfinansowane przez PISF filmy „Kiedy ten wiatr ustanie” Anieli Gabryel i „Więzi” Zofii Kowalewskiej zostały nagrodzone w ramach Konkursu Filmów Studenckich na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA).

„Kiedy ten wiatr ustanie” wygrywa Konkurs Filmów Studenckich

„Kiedy ten wiatr ustanie”. Fot. materiały prasowe 

Film w reżyserii Anieli Gabryel „Kiedy ten wiatr ustanie” otrzymał ARRI IDFA Award dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Studenckich. Producentem filmu jest Studio Filmowe Everest, a koproducentem kanał Belsat. Scenariusz powstał w ramach projektu „Młodzi o młodych” (www.mom.org.pl) realizowanego przez Fundację Dokument i Świat przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Film opowiada o krymsko tatarskiej rodzinie żyjącej na terenie okupowanego Krymu. Cztery osobiste historie skupiają w sobie, jak w soczewce rozległe doświadczenia ludzi żyjących pod presją politycznego reżimu. Trudności, jakie dotykają tę rodzinę, dotyczą szerszej społeczności i wywołują silne emocje. Głównym motywem filmu nie jest jednak reżim sam w sobie, ale jego konsekwencje rzutujące na los zwykłych ludzi, którzy po prostu chcą żyć, kochać i mieć rodzinę.

„Więzi” z Nagrodą Specjalną Jury

„Więzi”. Fot. Studio Munka/SFP

Film „Więzi” w reżyserii Zofii Kowalewskiej – zrealizowany w Studiu Munka, działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich – otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie Filmów Studenckich.

Film „Więzi” jest debiutem Zofii Kowalewskiej. Pracę nad dokumentem reżyserka rozpoczęła jeszcze w klasie maturalnej. Film opowiada historię Barbary i Zdzisława, którzy są małżeństwem z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Zdecydował się jednak wrócić do żony. Barbara przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa trudny. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku.

„Więzi” jako jedyny polski krótkometrażowy film dokumentalny znalazły się na tegorocznej shortliście do Oscara i powalczy o nominację. Nagroda na festiwalu IDFA jest kolejnym wyróżnieniem dla filmu. „Więzi” zostały również nagrodzone m.in. na DOKLeipzig, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie, MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, Festiwalu „Okiem Młodych” w Świdnicy, Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy oraz MFF Off Cinema w Poznaniu. 

Oba nagrodzone na IDFA polskie filmy studenckie były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy na IDFA 2016

W tym roku na festiwalu IDFA o nagrody walczyły również takie polskie produkcje dokumentalne jak: „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego (Konkurs Główny), „Ikona” Wojciecha Kasperskiego (Konkurs Filmów Średniometrażowych), „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej (Konkurs Filmów Studenckich). 

W ramach sekcji Best of Fests, pokazującej 42 filmy, które w minionym roku odniosły sukcesy na festiwalach filmowych, zaprezentowane zostały filmy: „Komunia” Anny Zameckiej oraz „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka.

Szczegółowe informacje o polskiej obecności na IDFA 2016: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/polskie-filmy-na-idfa-2016.

Lista zwycięzców IDFA 2016 jest dostępna na stronie: www.idfa.nl.

Paulina Bez

24.11.2016