Polskie filmy z nagrodami na IDFA

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy dokumentalne zostały nagrodzone na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie.

„Summa” najlepszym średniometrażowym filmem dokumentalnym

Nagroda dla najlepszego dokumentu średniometrażowego powędrowała do twórców polsko-białoruskiej koprodukcji „Summa” w reżyserii Andreja Kuciły.

Bohaterem filmu „Summa” jest 91-letni, wybitny polski artysta, Andrzej Strumiłło, mieszkający małej wsi na Podlasiu. Otoczony psami, końmi, piękną przyrodą, prowadzi skromne życie, malując obrazy, pisząc wiersze. Odwiedza go młoda dziewczyna z Białorusi zafascynowana jego twórczością. Ich spotkanie „na krańcach życia” jest okazją do podsumowań, do refleksji o tym co naprawdę jest ważne, o tym jak przygotować się do tego co nieuchronne. Jak piszą organizatorzy IDFA: „jest to głęboki, powolny film, o harmonijnej dramaturgii, opowiadający o akceptacji życia i śmierci, zmuszający do refleksji na temat trwania, przemijania, przyjaźni, przekazywania wartości sztuki i sztuki życia”.

Opiekunem artystycznym „Summy” jest Jacek Bławut, a producentem Mirosław Dembiński.

„Summę” wyprodukowało Studio Filmowe Everest, w koprodukcji z TVP (Dział Kreacji i Rozwoju Form Dokumentalnych oraz Belsat), film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Nagroda specjalna dla „In Touch”

Na festiwalu nagrodę specjalną otrzymał film Pawła Ziemilskiego „In Touch”, który brał udział w tym samym konkursie co „Summa”. W filmie poznajmy historię mieszkańców wsi Stare Juchy, z których prawie jedna trzecia wyemigrowała na Islandię. Film został wyprodukowany przez TVP SA, NUR, Join Motion Pictures.

Nagroda główna w konkursie Kids & Docs dla „Tańczę dla ciebie”

W konkursie Kids & Docs nagrodę główną przyznano filmowi „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz, który powstał w ramach programu Studia Munka „Pierwszy Dokument”. W filmie poznajemy losy dwunastoletniego Wiktora, który uczy się w Szkole Baletowej w Bytomiu. Chłopiec przygotowuje się do koncertu promocyjnego. To ważne wydarzenie w życiu szkoły. W uroczystości biorą udział wszyscy nauczyciele oraz rodziny uczniów. Wiktor co roku zaprasza swojego ojca, ale ten jeszcze nigdy nie przyjechał. Na co dzień chłopcu towarzyszy babcia. Pod jej okiem chłopiec odrabia lekcje, ćwiczy, bawi się. Dorasta. Jednak zaproszenie na występ promocyjny, adresowane do ojca, wrzuca do skrzynki sam.

IDFA 2018

IDFA to najważniejszy festiwal dokumentalny na świecie z ponad 300 filmami i 285 tysiącami widzów.

W tym roku w programie festiwalu znalazły się również filmy: „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka, „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk, „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej, „Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski” Irka Dobrowolskiego, „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego.

W tym roku gościem honorowym festiwalu IDFA była Helena Třeštíková, która wybrała dziesięć ważnych i inspirujących filmów dokumentalnych innych twórców. Na liście Heleny Třeštíkovej znalazła się „Pierwsza miłość” Krzysztofa Kieślowskiego.

W jury konkursu filmów studenckich filmy oceniał Klaudiusz Chrostowski, z kolei Paweł Łoziński znalazł się w jury filmów dokumentalnych dla dzieci.

Polskie filmy na festiwalu IDFA

Polskie produkcje dokumentalne obecne są na festiwalu IDFA już od pierwszej edycji, a w ostatnich latach otrzymały na festiwalu kilka ważnych nagród i wyróżnień. W 1998 roku nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego jury przyznało filmowi Dariusza Jabłońskiego „Fotoamator”. W 2009 roku film „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka zdobył główną nagrodę w Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych. Rok później nominację do nagrody w kategorii filmów studenckich otrzymał „Seans w kinie Tatry” Igora Chojny. W 2012 roku aż dwa polskie filmy nominowane były do nagród IDFA – „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego w Konkursie Pełnometrażowym i „Rogalik” Pawła Ziemilskiego w sekcji krótkiego metrażu. W 2013 roku w sekcji dokumentów studenckich nominację otrzymała „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, a rok później Nagroda Specjalna Jury trafiła do Hanny Polak za film „Nadejdą lepsze czasy”. W 2015 roku festiwal wygrał film „Don Juan”, szwedzka produkcja wyreżyserowana przez Jerzego Śladkowskiego ze zdjęciami Wojciecha Staronia. W 2016 roku film w reżyserii Anieli Gabryel „Kiedy ten wiatr ustanie” otrzymał ARRI IDFA Award dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Studenckich, a „Więzi” Zofii Kowalewskiej Specjalną Nagrodę Jury. W ubiegłym roku jury za najlepszy film studencki uznało film „Call Me Tony” studenta Szkoły Filmowej w Łodzi Klaudiusza Chrostowskiego, a „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera został najlepszym filmem krótkometrażowym.

Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedzają przedstawiciele branży dokumentalnej. Tak jak każdego roku w targowej wideotece znajdzie się kilkanaście polskich filmów dokumentalnych.

Lista laureatów dostępna jest na stronie: www.idfa.nl/en/article/113105/reason-wins-the-idfa-award-for-best-feature-length-documentary

Na podstawie informacji prasowej, PolishDocs.pl i informacji własnych


26.11.2018