Polskie filmy z nagrodami na MFF w Rhode Island

14 sierpnia zakończył się 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rhode Island, na którym polscy twórcy otrzymali dwie nagrody: za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny oraz najlepszy film krótkometrażowy.

„Dwa Światy” najlepszym pełnometrażowym dokumentem

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument Macieja Adamka „Dwa Światy” otrzymał nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego.  Nagrodę ex aequo otrzymał film „Prison Dogs” w reżyserii Perri Peltza. W konkursie pełnometrażowych dokumentów wzięły udział 34 produkcje z całego świata.

„Dwa Światy” to portret głuchoniemych rodziców, opowiedziany z pozycji ich słyszącej nastoletniej córki. 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym jak życie każdej rodziny.

Międzynarodowa premiera filmu odbyła się w czerwcu, podczas festiwalu AFI DOCS w Waszyngtonie. Wcześniej odbyła się polska premiera – w Konkursie Polskim 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Autorem zdjęć do filmu Macieja Adamka jest Mateusz Skalski, a za montaż odpowiedzialny jest Sławomir Goździk. Producentami są Metro Films i Telewizja Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Hycel” najlepszym filmem krótkometrażowym

Hycel

„Hycel”. Fot. materiały prasowe

„Hycel” Darii Woszek został na MFF Rhode Island uznany najlepszym filmem krótkometrażowym. Wygrana kwalifikuje „Hycla” do ubiegania się o nominację do Oscara.

„Hycel” to czarna komedia opowiadająca historię człowieka, który porywa psy dla okupu, by potem zwracać je w glorii i chwale wybawiciela. Pewnego dnia porywa owczarka, który okazuje się bezpański.

Film został wyprodukowany przez Cor Leonis Production i All Muses w koprodukcji z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Cinelight i Kultura PR. Daria Woszek jest absolwentką teatrologii na UJ oraz kursu fabularnego Studio Prób i programu Script w Wajda School. Studiowała reżyserię na WRiTv UŚ. 

20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rhode Island odbył się w dniach 9-14 sierpnia 2016.

Więcej informacji o nagrodach na stronie: www.film-festival.org.

16.08.2016