Polskie filmy z nagrodami w Korei

Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmy dokumentalne „Dwa światy” w reżyserii Macieja Adamka oraz „Fajna ferajna. Powstanie oczyma dzieci” Tomasza Stankiewicza otrzymały nagrody na Seoul Guro International Kids Film Festival w Korei.

Kolejna nagroda dla filmu Macieja Adamka

Nagroda publiczności w Korei to już 12 wyróżnienie dla filmu docenionego między innym na Rhode Island Film Festival , Chicago International Children’s Film Festival , Harlem Film Festiwal w Nowym Jorku,  United Nations Association Film Festival w USA, Wales International Documentary  Festival,  New York Film Festivals and Tv Awards  , Greenpoint Film Festival w Nowym Jorku.

„Dwa światy”   

„Dwa światy” to portret głuchoniemych rodziców, opowiedziany z pozycji ich słyszącej nastoletniej córki. 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym jak życie każdej rodziny.

Film był współfinansowany przez PISF . Producentem jest Jacek Kucharski z Metro Films i TVP 2. Autorem zdjęć do filmu jest Mateusz Skalski, a montażu Sławek Goździk.

W najbliższym czasie film zostanie pokazany na kolejnych festiwalach m.in.: na FaitoDOCfestival we Włoszech, Festival de Cine MÁS w Nikaragui, Blue Whiskey Independent Film Festival  w USA, Assim Vivemos International Disability Film Festival  w Brazylii czy ARKIPEL Jakarta International Documentary and Experimental Film Festival w Indonezji.

„Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci”

Fot. materiały prasowe

Film opowiada o Powstaniu Warszawskim oczyma najmłodszych uczestników tych wydarzeń. „Fajna ferajna” to film niezwykły, przede wszystkim ze względu na występujące w nim osoby. Na ekranie pojawiają się świadkowie i uczestnicy Powstania: Barbara Rybeczko-Tarnowiecka – Basia, Halina Stańczak-Kryska – Halusia, Bogusław Kamola – „Hipek”, Jerzy Grzelak – „Pilot”, Stanisław Wołczaski – „Kazimierz”. Halinka ratowała z powstania psy i koty. „Kazimierz” był kolporterem gazet i obserwował przylot formacji amerykańskich latających fortec. „Hipek” należał do sławnej drużyny harcerskiej szczurów kanałowych. Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Służył na Mokotowie, a po upadku dzielnicy ukrywał się w piwnicach. Towarzyszą im współczesne dzieci: Jaś, Staś, Stefanek i Zosia, które doświadczają tych samych emocji, co ich rówieśnicy z Powstania Warszawskiego.

Reżyserem filmu jest Tomasz Stankiewicz, który wspólnie z Moniką Kowaleczko-Szumowską napisał do niego scenariusz. Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest Robert Gajzler. Autorem muzyki do filmu jest Krzysztof A. Janczak. Film zmontował Karol Moch. Producentem obrazu jest firma Prego Media, producentem wykonawczym jest firma TEXT.

Film został wyróżniony m.in. na festiwalach: w Warszawie, Londynie, Pirgos i Jaipur.

Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie: www.movie-guro.or.kr/gukiff/html.

Informacja prasowa 

22.06.2017