Polskie filmy z szansą na nagrodę Silver Eye 2019

Polskie filmy dokumentalne znalazły się wśród nominowanych do prestiżowej nagrody Silver Eye, wręczanej podczas MFFD w Jihlavie.

Targi East Silver i nagroda Silver Eye

East Silver to unikatowe wydarzenie wspierające producentów i dystrybutorów z Europy Środkowo-Wschodniej. Targi organizowane są podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Wybrane filmy prezentowane podczas targów mają szansę zdobyć nagrodę Silver Eye. Zamierzeniem organizatorów przyznających to wyróżnienie jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe produkcje dokumentalne z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz pomoc w znalezieniu agentów sprzedaży i dystrybutorów. W poprzednich latach wśród polskich filmów, które otrzymały nagrodę Silver Eye znalazły się m.in. „Komunia” Anny Zameckiej, „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka, „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek czy „Proch” Jakuba Radeja. W ubiegłym roku nominację do nagród otrzymały dwa polskie dokumenty – „Siostry” Michała Hytrosia oraz „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka.

Nagroda Silver Eye przeznaczona jest na wsparcie promocji i dystrybucji zagranicznej filmu. Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują nagrodę pieniężną i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan, jednoznaczną z promocją zwycięskiego filmu na ponad 100 najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

W tym roku nominację do nagród Silver Eye w kategorii filmu krótkiego otrzymały trzy polskie filmy dokumentalne:

w kategorii pełnometrażowej:

  • „Wiatr. Thriller dokumentalny”, reż. Michał Bielawski,

w kategorii krótkometrażowej:

  • „Harda”, reż. Marcin Polar,
  • „Nieskończoność jest na 50 metrach”, reż. Daniel Światły.

Pełną listę tytułów nominowanych do nagród Silver Eye znaleźć można na stronie internetowej East Silver: www.dokweb.net.

Filmy „Wiatr. Thriller dokumentalny” i „Harda” są współfinansowane przez PISF.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie odbędzie się w dniach 24-29 października.

Źródło informacji: https://dokweb.net/articles/detail/758/silver-eye-award-2019-nominees-short-films


04.10.2019