Polskie filmy z szansą na nominację do EFA 2015

Tytuły pięćdziesięciu dwóch filmów, które mają szansę być nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej (EFA) zostały ogłoszone 8 września, podczas konferencji prasowej w Berlinie. Wśród nich znalazły się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ogłoszenie nominacji: 7 listopada

Tytuły filmów zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej w Berlinie, gdzie 12 grudnia odbędzie się wręczenie 28. Europejskich Nagród Filmowych. W ciągu najbliższych tygodni ponad 3 tysiące członków Europejskiej Akademii Filmowej będzie głosować na filmy, które według nich zasługują na nominację. Członkowie wybiorą nominowanych w następujących kategoriach: najlepszy europejski film, reżyser, aktor, aktorka i scenarzysta. Wyniki głosowania poznamy 7 listopada w trakcie Festiwalu Filmowego w Sewilli. O nominacjach za najlepsze zdjęcia, montaż, scenografię, kostiumy, muzykę i dźwięk zdecyduje 7-osobowe jury.

Trzy polskie filmy i koprodukcje na liście

Wśród filmów, które zostaną ocenione przez jury i członków ENA znalazły się trzy polskie produkcje i koprodukcje „BODY/CIAŁO” Małgorzaty Szumowskiej, „Intruz” Magnusa von Horna oraz „Pod elektrycznymi chmurami” Aleksieja Germana Jr. Te tytuły będą rywalizować m.in. z „Aferim!” Radu Jude, „Ex Machiną” Alexa Garlanda i „Lobsterem” Yorgosa Lanthimosa. 

Więcej informacji: www.europeanfilmacademy.org lub www.facebook.com/europeanfilmawards.

Marta Sikorska

08.09.2015